40 дни след Великден, в седмият, последен велик четвъртък Църквата чества Възнесение Господне (13 юни ). Според християнските вярвания Христос в продължение на 40 дни се среща със своите ученици, за да им разказва за Божието царство. На 40-ия ден заобиколен от апостолите и Богородица Исус се изкачва на Елеонския хълм край Ерусалим и се възнася на небето. Това бележи края на земния живот на Спасителя. Той обаче никога не изоставя християнското паство и му изпраща Светия Дух на Петдесетница и не престава да се застъпва за него пред своя Отец.
В народния календар празникът на Възнесение Господне е известен като
Спасовден.
В етимологията му е кодирана думата “спасение”. В народните представи в този ден Господ прибира душите на всички покойници, пуснати на свобода на първия Велики четвъртък. Затова жените отиват рано на гробищата, раздават варено жито и хляб за своите мъртви и разстилат орехови листа върху гробовете им. Така смятат, че им правят сянка на „оня свят”.
Според друго поверие, ако на Спасовден вали дъжд - годината ще е богата, а реколтата – обилна. В някои райони се извършват обреди за осигуряване на дъжд (Пеперуда, Герман); а в други се „черкува за дъжд”.
Народната вяра пази още споменът за русалиите, които на Спасовден кършат връхчетата на цветето росен, смятано за самодивско биле. С него се кичат и са милостиви към хората, даже ги лекуват от неизличими болести.
В този ден се изпълнява и
обичаят ходене на росен.
Вечерта срещу празника болни от различни болести отиват на места, където расте лековитата билка. Те носят със себе си нова зелена стомна, нов пешкир, вино, хляб, печена кокошка – дарове за русалиите. Престояват там до втори петли, в пълно мълчание, като преди разсъмване също мълчешком се търкалят в росата и напускат мястото или биват отвеждани от близките си без да се обръщат назад.
Празникът се тачи особено от бездетни жени, тъй като се вярва, че само срещу Спасовден те могат да се излекуват от безплодието. А в Източна България на празника се изпълняват обичаи със сватбена насоченост.
Спасовден е професионален празник на хлебарите, шофьорите, хотелиерите и цветарите
Именици: Спас, Спаска, Спасена, Спасуна.
Още от Вяра и демони
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците
Даниил забърква България в пореден руски скандал, чества с Антоний Волколамски измисления светец Невски