Народният будител, духовник и мъдрец, дошъл на бял свят на 10 ноември преди 290 години, ни е завещал познание за нас, за нашата история и култура, окриляло предците ни, вливайки живителна сила и енергия в българския народ. Събудил народностното му съзнание, той внушава на българите, че имат основания за високо национално самочувствие и гордост.
С оценките си за славянските първоапостоли Хелендарският монах продължава средновековната традиция на преклонение пред тяхното дело, положило основата на богатата старобългарска култура. Изразените от Отеца идеи за национално възраждане и освобождение на българския народ карат много учени да го сочат за основоположника на българското Възраждане. През 1962 година Отиц Паисий е канонизиран е за светец с писмен акт на Светия синод на Българската православна църква.
Двете знаменателни дати ще бъдат отбелязани днес в Банско – рожденното място на просветителя. Президентът Росен Плевнелиев лично ще участна в тържествата по случай 250-годишнината от написването на "История славянобългарска" и 290 години от рождението на Паисий Хилендарски.
В 10.00 часа в Духовно-историческия център "Св. Паисий Хилендарски" в града държавният глава ще присъства на възпоменателен молебен за отец Паисий и ще разгледа изложбата "Паисий - предвестници и следовници".
Началото на тържественото честване е в 11.00 часа на пл. "Възраждане", а в 11.50 часа президентът Росен Плевнелиев ще поднесе венец пред паметника на Паисий Хилендарски в Банско.
Още от Вяра и демони
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците
Даниил забърква България в пореден руски скандал, чества с Антоний Волколамски измисления светец Невски