На днешния ден православната църква почита паметта на света великомъченица Анастасия. Римокатолическата църква отбелязва този ден на Коледа – 25 декември.
Анастасия е била дъщеря на богат римлянин - езичник, а майка й изповядвала християнската вяра.
Анастасия се славела с голяма красота и много познания. Била добре образована благодарение на заможното й семейство. Неин учител бил Хрисогон, който освен всички знания й предал и вярата в Бога.
Още като дете Анастасия губи майка си, а след като завършва образованието си, бащата решава да я омъжи въпреки нежеланието й да сключва брак с езичник.
Щом узнал за вярата на Анастасия и за това, как помага на бедни и болни хора, съпругът й забранява да излиза от дома им, за да не раздава парите му на нуждаещите се.
Анастасия пише писмо до учителя си Хрисогон, в което му описва страданията си, но той я убеждава да изтърпи изпитанията, защото те са й изпратени от Бог.
Няколко години по-късно мъжът й се удавя в морето и Анастасия отново получава свободата си, за да помага на бедните и страдащи хора. Посещавала тъмници и затворили, носела храна на осъдените.
На няколко пъти посягали на нейния живот заради вярата й, но тя винаги оживявала, а тези, които й посягали, намирали смъртта си.
Веднъж, когато посещавала затворници, я срещнал император Диоклетиан, който се опитал да я откаже от християнската вяра. След като не успял, я изпратил при един от капитолийските началници, който трябвало чрез мъчения да я принуди да се откаже от Христос.
Началникът обаче внезапно умрял и светицата била освободена, като отново се отдала на милосърдни дела.След неуспешни опити да я отклонят
от праведната вяра, Анастасия била привързана към четири стълба и
изгорена. Мощите й били пресени в Цариград.
В България днешният празник се чества най-вече в Родопския край, където света Анастасия е приемана за покровителка на смъртта. На този ден според народните поверия не трябва да се върши никаква къщна работа, за да се умилостиви смъртта. Някъде наричат празника Черноризие, защото тогава започнали болките на Богородица и затова тя си боядисала дрехите в черно. На този ден жените, особено майките, не работят нищо, за да не се разболеят децата им. Вярва се също, че ако се наруши тази забрана, някой в къщата е заплашен от нещастие. В някои краища дори обличали черни дрехи. Наричали светицата Нашташа или
света Чьорна. Вярва се, че в която къща не се празнува денят на света
Анастасия, света Чьорна ще почерни дома на оная,
която преде, тъче или пере.
Според народното поверие, ако на този ден времето е хубаво, през юни ще е суша, а ако вали – и през юни ще вали. Времето на следващия ден определя по същия начин времето през юли.
Месят се пресни питки и се раздават, намазани с мед.
Днес имен ден празнуват всички с имена: Анастасия, Анастас, Анастаса, Анасташа, Анастасийка, Ася, Наташа, Наста, Настя, Настас, Сийка, Сия, Стаска, Стас, Тана, Таша, Точо, Таско, Тацо, Тацю, Ташко, Шана, Шинка, Шина.
Още от Вяра и демони
Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"
След кончината на Теодосий Търновски Цариградският синод го канонизира за светец, а патриарх Калист лично му написва житие
Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост
Жития на светците
Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски
Жития на светците