На 22 декември църквата почита света великомъченица Анастасия.
Анастасия била дъщеря на богат римлянин - езичник, а майка християнка, която се славела с голяма красота и много познания. Била добре образована благодарение на заможното й семейство. Неин учител бил Хрисогон, който освен всички знания й предал и вярата в Бога.
Още като дете Анастасия загубило майка си баща й решил да я омъжи, въпреки нежеланието й да сключва брак с езичник.
Щом узнал за вярата на Анастасия и за това, как помага на бедни и болни хора, съпругът й забранил да излиза от дома им, за да не раздава парите му на нуждаещите се.
Анастасия написал писмо до учителя си Хрисогон, в което му разказала за страданията си, но той я разубеждавал да изтърпи изпитанията, защото те са й изпратени от Бог.
Няколко години по-късно мъжът й се удавил в морето. Получила отново свободата си Анастасия се отдала на благотворителност към бедни хора и затворници.
Няколко пъти посягали на нейния живот заради вярата й, но тя винаги оживявала, а тези, които й посягали, намирали смъртта си.
Веднъж я срещнал император Диоклетиан, който се опитал да я откаже от християнската вяра. След като не успял, я изпратил при един от капитолийските началници, за да я принуди с мъчения да се отрече от Иисус.
Началникът обаче внезапно умрял и светицата била освободена, като отново се отдала на милосърдни дела. След неуспешни опити да я отклонят от праведната вяра, Анастасия била привързана към четири стълба и изгорена. Мощите й били пресени в Цариград.
В народната традиция денят на великомъченица Анастасия се чества най-вече в Родопския край. Там тя е приемана за покровителка на смъртта. Затова дори я наричали светицата Нашташа или света Чьорна.
В някои селища пък наричали празника
Черноризие,
защото тогава започнали болките на Богородица и затова тя си боядисала дрехите в черно.
Този ден жените, особено майките, не работят нищо, за да не се разболеят децата им. Вярва се също, че ако се наруши тази забрана, някой в къщата е заплашен от нещастие или смърт. В някои краища обличат черни дрехи, месят пресни питки, намазани с мед, които раздават, за да омилостивят светицата.
Вярва се още, че в която къща не се празнува денят на света Анастасия, света Чьорна ще почерни дома на оная, която преде, тъче или пере.
По времето този ден пък гадаели каква ще е новата година. Ако времето е хубаво, през юни ще е суша, а ако вали – и през юни ще вали. Времето на следващия ден определя по същия начин времето през юли.
Днес имен ден празнуват: Анастас, Анастаса, Анасташа, Анастасийка, Ася, Наташа, Наста, Настя, Настас, Сийка, Сия, Стаска, Стас, Тана, Таша, Точо, Таско, Тацо, Тацю, Ташко, Шана, Шинка, Шина.
Още от Вяра и демони
Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"
След кончината на Теодосий Търновски Цариградският синод го канонизира за светец, а патриарх Калист лично му написва житие
Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост
Жития на светците
Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски
Жития на светците