24 Ноември, 2024

Религиозен календар

Религиозен календар

19 януари

ДЕН НА ПРЕПОДОБНИ МАКАРИЙ ЕГИПЕТСКИ

Преподобни Макарий, наречен още Велики, бил роден в семейство на свещеник. По волята на баща си бил принуден да се задоми. След кончината на съпругата му, Макарий се оттеглил в Скитската пустиня и се отдал на отшелнически живот. Заради силната му вяра в Иисус, бил удостоен с божия дар на чудотворството. На 40 години той бил посветен за духовник и станал игумен. На преподобний Макарий се приписват 50 беседи, 7 слова и 2 послания на гръцки език. Негови са и две молитви, които днес вярващите четат преди сън – „Боже вечни” и „Какво да ти принеса”.

На този ден българите почитат

СВЕТИ ТИМЕН

Сързан с вярванията за Андонов и Атанасовден, за него и днес се разказват легенди в селищата от Средните и Източни Родопи. Там наричат светеца Тимньо или.Тимяй, а празника - Черен ден. Старите хора вярват, че св.Тимен ги пази от болести, затова жените не подхващат никаква работа, за да не го разсърдят. Принасят му жертва - черна кокошка.. Приготвят обредна храна, която раздават на близки и съседи, за да прогонят болестите. Оскубаните пера на кокошката жените пазат на тайно място, защото вярват, че са лековити.

Според древна легенда Тимен бил най-малкия брат на св.Андон и св. Атанас. Веднаж тримата братя тръгнали по света. По пътя се скарали и най-големият решил да изоставят Тимен. Той много се разсърдил и се зарекъл, че ще заколи черна кокошка, ако ги настигне. Но конят на светеца се разболял и Тимен не могъл да настигне братята си.

В други села битува поверието, че на този ден св.Тимен кади земята с тамян. Така тя почва да се затопля и става за работа. Затова след празника по традиция всички стопани ходят на нивите и лозята, и започват да ги копаят.

20 януари

ДЕН НА СВЕТИ ЕВТИМИЙ, ПАТРИАРХ БЪЛГАРСКИ

Църквата почита този ден в памет на св.Евтимий ( с добро сърце, блага душа – от гръцк), патриарх Търновски. Той посветил живота си на Бога и в служба на своя народ. Търновският партриарх направил поправки в богослужебните книги, подобрил българския правопис, опреснил книжовния език, за да бъде достъпен и разбираем за хората. През 1393 г. Евтимий се включил в отбраната на обсадения от османските орди Търновград. След превземането на столицата, завоевателите осъдили българския патриарх на смърт чрез посичане. Народното предание разказва, че ръката на палача се вцепенила, когато вдигнал меча над главата на светеца. През 1394 г. патриарп Ефтимий бил изпратен на заточение, но днес никой не знае гроба му. В памет на светеца всяка година на 20 януари православните отбелязват тържествено името на търновския патриарх.

Днес църквата почита и преподобни Евтимий Велики.

21 януари

ДЕН НА ПРЕПОДОБНИ МАКСИМ ИЗПОВЕДНИК

Преподобни Максим се родил в Цариград, в знатно семейство. Като човек с широк светоглед и знания, той заемал длъжността на императорски секретар. Скоро бил принуден да напусне поста си и да се отдаде на уединен живот в Хризополската обител. По-късно монасите го избрали за игумен на манастира. Духовният живот на Максим бил неразривно свързан с догматичната борба против ереста на монотелитите. Светецът се утвърдил като един от най-ревностните привърженици на православието. Еретиците го отвлекли в Цариград и го осъдили на заточение в крепостта Визия в Тракия. Там бил подложен на нечовешки изтезания - отрязали му езика, отсекли едната му ръка, за да не може да проповядва и пише, но това не сломило вярата му. През 7 в., когато православието възтържествувало над ереста, мъченическият подвиг на св.Максим бил оценен по достойнство.

Днес църквата почита и свети мъченик Неофит.

На 21 януари имен ден празнува българският патриарх Максим.

22 януари

ДЕН НА СВЕТИ АПОСТОЛ ТИМОТЕЙ

Тимотей се родил езичник, но бил обърнат в Хростовата вяра от апостол Павел и станал негов постоянен спътник и ученик. Тимотей бил първият епископ на Ефес, умъртвен от езичници на 22 януари 97 г. Мощите му били погребани от император Констанций в Цариград, а по-късно кръстоносците ги пренесли в Италия.

Днес се почита и свети преподобномъченик Анастасий Перски.

23 януари

ДЕН НА СВЕТИ СВЕЩЕНОМЪЧЕНИК КЛИМЕНТ, епископ Анкирски

Климент се родил в Анкира, област Галатия – една от люлките на християнството. На 12-годишна възраст майка му починала и той се преместил да живее при благородната и богата София. Скоро Климент превърнал домът й в обител за отглеждане и възпитание на бедни, изоставени и болни деца. Младежът предизвикал всеобщото уважение на своите съграждани. Едва 20 годишен, Климент бил избран за епископ на Анкира. По това време започнало деветото гонение срещу християните. И първата жертва в града станал самият епископ. Хвърлили го в тъмница, измъчвали го до смърт, но божията сила и вяра го изцелявала. Враговете му го обезглавили публично на 23 януари 296 г.

24 януари

ДЕН НА ПРЕПОДОБНА КСЕНИЯ РИМЛЯНКА

Ксения била дъщеря на знатен сенатор от Рим. Името й било Евсевия (благочестива). Когато станала девойка, родителите й я сгодили за сенатор. Но нейните мисли били устремени единствено към словото на Спасителя. Една нощ тя успяла да избяга. Заедно с двете си верни прислужници, Евсевия отплавала за Александрия. Стигнали до малък остров, те заживели в малка къща. Местните започнали да наричат непозната девойка Ксения (странница). Тук светицата открила своя духовен пастир – игуменът Павел от Милас. Духовникът посветил Ксения за дяконеса в манастира „Св.ап.Андрей”, където живяла до края на земните си дни.

25 януари

ДЕН НА СВЕТИ ГРИГОРИЙ БОГОСЛОВ

Грирорий се родил в Кападокия около 330 година. Влечението му към науката го отвело в Атина. Тук той срещнал Василий, с когото открили пътищата към християнските храмове и общестнвените науки. Когато се върнал в родния си град, Григорий се отдал да служи на Бог. През 379-381 произнесъл своите знамените слова на богословието и възкресил православието в Цариград. Спечелилил си званието „Богослов”, а след това – и епископски сан.

В българския народен календар денят е популярен като

ГЛИГОР

Почита се преди всичко от жените, които целят болки в гърлото. Предполага се, че етимологично празникът е свързан с особеното народно звучене на името на светеца. Според поверието жените не подхващат никаква работа, а приготвят пресен домашен хляб, който раздават за здраве.

Сподели: