В Светла Сряда Вселенският патриарх Вартоломей I прие във Фенер група студенти и преподаватели от Семинарията „Св. Климент Охридски“ в Скопие MK, които осъществяват поклонническо пътуване в Истанбул и Солун. По време на срещата е била дискутирана и ситуацията с Македонската православна църква и по-конкретно стъпките, предприети от Българската патриаршия за преодоляване на схизмата в тази страна.
Патриарх Вартоломей смята, че стъпките на БПЦ в тази посока са погрешни и не помагат за разрешаването на проблема. Той заяви, че подобни сложни въпроси се решават „честно и открито“ и напомни за отказа на БПЦ да участва в Събора на Православната църква на о-в Крит през 2016 г., където е можело да бъдат обсъдени спорните въпроси между поместните църкви. Пресцентърът на Вселенска патриаршия цитира думите на патриарх Вартоломей I :
„Искам да поставя този въпрос, защото желая да съм абсолютно искрен с вас. Това действие на сестринската Българска църква е погрешно.
То не помага. Усложнява нещата.
Майката Църква на всички балкански народи е Константинопол
Това го казва историята.
А това, което се обсъжда (идеята Македонската църква да признае БПЦ за църква-майка, бел. ред.), е изкуствено създадено майчинство.
България HE може да ви въведе в каноничността, в канонични отношения с другите църкви.
В междуправославните връзки трябва да има отговорност, честност и искреност. Всеки път, когато се свиква съвещание на православните предстоятели – било тук, било в Шамбези, Вселенската патриаршия се опитва да постави всички междуправославни проблеми на масата, за да ги обсъдим честно и отговорно. По същия начин постъпихме и със Светия и Велик събор, който подготвихме всички църкви заедно.
Последният Синаксис на православните предстоятели беше през януари 2016 г. в Шамбези и обсъдихме, макар и с трудности, всички въпроси, подготвихме текстовеве, които щеше да приеме Светият и Велик събор. Подготвихме правилник за работата му и си казахме:
„ До среща през юни в Крит“.
Всички подписаха, минаха три-четири месеца и без да възникне нищо ново, без никой да се възпротиви, в последния момент четири църкви казаха: „ ние няма да дойдем “. Но съборът се състоя.
Това обаче HE показва
честност и искреност
от страна на тези четири църкви, след като се бяхме разбрали и подписали всичко“.
Патриарх Вартоломей покани скопските семинаристи да посещават често Константинопол и катедрата на първопрестолната Църква на православието.
„Знайте, че ви обичаме и идвайте, когато искате, в този красив и исторически град, където е дворът на Църквата-майка, от която и вие, и всички балкански народи, и Русия, приехте кръщение и светлината на християнството.
Всеки път, когато идвате при нас, в Константинопол, не бива да се чувствате чужди, че ще сте посетители, на които оказваме гостоприемство, но се чувствайте като у дома си. Имаме много надежди за вас и за вашето служение в Църквата в бъдеще. Това важи въпреки известните проблеми, които съществуват сега между Гърция и вашата страна и между вашата църква и останалите православни църкви. Ние се надяваме именно на новото поколение богослови и клирици, което може да допринесе за укрепване на връзките между съседните народи и православни църкви. Ние днес, нашето поколение, ще направим каквото може за подобряване на състоянието, особено на нашата Вселенска патриашия, която има съгласуваща роля в междуправославните въпроси, а след това вашето поколение ще поемете щафетата и ще продължите, за да развиете и заздравите тези добри връзки между нашите народи и църкви“.
Патриарх Вартоломей I подари на семинаристите и техните учители книги за историята на Вселенската патриаршия, както и официалните текстове на Светия и Велик събор на Православната църква, след което сподели обяда си с тях в Патриаршеската трапезария.
Източник:dveri.bg
Още от Вяра и демони
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците
Даниил забърква България в пореден руски скандал, чества с Антоний Волколамски измисления светец Невски