Св. синод на БПЦ ясно демонстрира, че отношението им към Симеон Сакскобургготски е като към цар на българите. Това ясно пролича по време на посещението на папа Франциск при патриарх Неофит в синодалната палата. По време на краткия прием, Сакскобургготски, който преди години се отказа официално от монархическите си права, за да стане премиер на България участва наравно с митрополитите в посрещането на госта.
Според източници на Faktor.bg клирът е взел решение на 3 април да отправи покана към Сакскобургготски да присъства официално на срещата с папата. По този начин Синодът демонстрира на Ватикана, че възприема Симеон като монарх и цар на българите. В източно-православната традиция е прието, че монархът е част от освещения клир на църквата и се смята едновременно за първи клирик и първи мирянин и има право да присъства на срещите им, коментират богослови. От друга страна обаче патриархът и владиците грубо демонстрират, че не се съобразяват с конституцията и законите в страната, според които Сакскобургготски е обикновен гражданин, с равни с другите права. Така обаче се поддържа идеята за паралелна власт и държавност, които могат да бъдат активирани, ако някога историческите обстоятелства налагат други действия. Подобна ситуация била особено изгодна на Русия, която днес усилено реставрира монархията и дори усилено се води дебат – дали Путин не може да бъде коронясан за император. Симеон реално е последният жив миропомазан източно-православен монарх, който може да бъде използван да легитимира бъдещия план на Кремъл, обясняват духовници.
Според тях Св. синод покрай присъствието на Симеон е замаскирал отсъствието на една трета от своя състава на срещата с Франциск. Решението от 3 април е да присъстват всички митрополити на тази срща, но петима ги нямаше – Сливенския Йоаникий, Йосиф, митрополит на САЩ, Канада и Австралия, Силистренския Амвросий, Великотърновския Григорий и Видинския Данаил.
Още от Вяра и демони
Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"
След кончината на Теодосий Търновски Цариградският синод го канонизира за светец, а патриарх Калист лично му написва житие
Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост
Жития на светците
Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски
Жития на светците