28 Ноември, 2024

Вяра, Надежда и Любов вдъхновяват празника на София

Вяра, Надежда и Любов вдъхновяват празника на София

Преданието разказва, че през втората половина на І в. в Рим живяла благочестивата християнка София. Тя имала три дъщери, които носели имената на християнски добродетели - Вяра, Надежда и Любов.

Майката и дъщерите й не скривали своята вяра в Христос и я изповядвали открито. Наместникът на Антиох донесъл за това на император Адриан (117-138), който заповядал да ги доведат веднага при него.

Когато застанали пред императора, всички присъстващи се изумили от спокойствието им: сякаш са ги повикали на светло тържество, а не на изтезание.

Адриан се опитал да ги убеди да принесат жертва на богинята Артемида, но момичетата останали непреклонни. Тогава императорът заповядал да ги изтезават жестоко. Майка им със свито сърце гледала нечовешките изтезания и страданията на децата си. Проявила необикновена сила, светицата безжизнените дела на дъщерите си и с разрешение на император ги погребала. Три дни след кончината на Вяра, Надежда и Любов умира и добродетелната им майка, която християните погребали при тях.

От 777 година мощите на светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов почиват в Елзас, Франция.

От тогава почитта към мъчениците е и почит към добродетелите, които ни крепят - вярата, надеждата, любовта и мъдростта.

На 25 март 1992 г. денят на София, Вяра, Надежда и Любов е обявен за празник на София с решение на Столичния общински съвет. Тържественият водосвет и официалната церемония по издигане знамето на Столична община ще се проведе пред църквата "Света София".

По традиция в Деня на София се връчват наградите  на Столична община за ярки постижения в областта на културата се връчват в областите литература, театър, музика, изобразителни изкуства, кино, архитектура и журналистика. Връчва се и Специална награда за цялостно творчество, изключителни постижения и принос в областта на културата.

Наградите се присъждат на конкурсен принцип, по една във всяка област и представляват грамота и парична награда от 2 000 лв., а за Специалната награда - статуетка и награда от 5 000 лв. Статуетката е изработена от Георги Чапкънов и е реплика на статуята на Света София. 

Наградите се връчват от 2001 г. в различните области, а от 2007 г. е приет нов статут, с който се учредява и Специалната награда за цялостно творчество. Нейни носители са проф. Крикор Азарян, Стоянка Мутафова, Юлия Огнянова, акад. Валери Петров /2010 г./, Рангел Вълчанов.

Сподели:
Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"

Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"

След кончината на Теодосий Търновски Цариградският синод го канонизира за светец, а патриарх Калист лично му написва житие

Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост

Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост

Жития на светците

Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски

Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски

Жития на светците