В този ден според учението на Петър Дънов ставал “ събор на Слънцето с представители от всички планети”. Това е третият голям празник в календара на дъновистите, след 1 януари – началото на физическата нова година и 22 март, който бележи началото на духовната нова година.
"За 19 август - съборният ден - ще се приготвите като за Великден. Ще се измиете, ще се облечете с най-хубавите си дрехи - бяло палто и бяла шапка", учел последователите си Учителят. Чисто облечени, те играят паневритмия - танц, в който се съчетават ритъм, музика, движение и мисъл. Ангелите нямат петна по дрехите си, затова внимавайте да сте като тях, предупреждавал Дънов.
Началото на “съборите на Бялото Братство” е поставено в далечната 1900 година, когато Петър Дънов кани на среща своите трима първи ученица във Варна. Това събитие е основание да се смята за година на създаване на Духовното общество “Бяло братство” у нас. Съборът протича под формата на съвместни разходки, дискусии върху проблеми от духовно-етически характер и молитви. Тези необичайни срещи стават традиционни, като в тях най-първо участват само лично поканени от П. Дънов хора. До 1944 г. се провеждат веднъж в годината – обикновено през август. След 09.09.1944 г. комунистическият режим ги забранява. Възстановени са непосредствено преди 10.11.1989 година, като обичайно те се провеждат между 19 и 25 август в Рила планина.
Мястото, където се провеждат, не е избрано случайно. В своите беседи Дънов не веднъж подчертава, че именно във високите планини и най-вече в близост до техните върхове може да бъде осъществена пълноценна връзка с невидими разумни сили, готови да подпомагат хората във всички техни благородни начинания. Тази е и основната причина за огромната обич на белите братя и сестри към планините. Първенството тук безспорно принадлежи на Рила, която според Учителя е един от най-древните духовни центрове на Земята, благоприятно средище за връзка между световете и измеренията в Битието.
Затова всяка година последователите на Дънов идват в Рила, където посрещат изгрева о и изпълняват магнетичния танц Паневритмия на платото край езерото "Бъбрека" - едно от седемте рилски езера. Запознатите с духовната наука разглеждат Паневритмията като духовна практика, повлияваща благотворно физическото и духовното здраве чрез създаване на пълноценна връзка между силите на Духа, душата и тялото на човека. При практикуването на Паневритмия човек черпи от живите енергии на природата и влиза в синхрон с природния ритъм. Паневритмията съдържа дълбока философия – в нея чрез движение и музика са изразени ключови моменти от психическото и духовното развитие на човека. Тази практика е средство за самоусъвършенстване, разширение на съзнанието и придобиване на добродетели.
И тази година на събора на Бялото Братство, който ще продължи чак до 25 август, ще присъстват около 2000 последователи на Учители не само от България, но и Русия, Полша, Англия, Шотландия, Швейцария и Италия.
Още от Вяра и демони
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците
Даниил забърква България в пореден руски скандал, чества с Антоний Волколамски измисления светец Невски