25 Април, 2026

Вьоса Османи: Косово има воля за намаляване на напрежението

Вьоса Османи: Косово има воля за намаляване на напрежението

Вьоса Османи

Институциите на Косово са се ангажирали да преодолеят настоящите предизвикателства заедно с международните партньори. Прищина е демонстрирала воля за разрешаване на споровете, като е предложила да организира нови избори в северната част на страната в съответствие с правната рамка на Косово.

Това е заявила президентът на Косово Вьоса Османи по време на срещата си със специалния представител на ЕС за диалога Мирослав Лайчак, се казва в разпространено от президентската администрация прессъобщение. Дипломатът пристигна днес в Косово по указание на върховния представител по външна политика на ЕС Жозеп Борел в опит да преодолее различията между Прищина и Белград, припомня БГНЕС.

По време на разговорите Османи и Лайчак са обсъдили настоящите политически предизвикателства и предизвикателства в областта на сигурността със специален акцент в северната част на страната, усилията за подобряване на ситуацията, както и необходимостта от прилагане на Брюкселското споразумение и Охридския анекс.

Османи заяви, че престъпните групи, които са използвали насилие срещу журналисти, полицаи и военнослужещи от КФОР, трябва да бъдат изправени пред правосъдието.

"В контекста на неотдавнашните събития в северната част на страната президентът Османи подчерта, че престъпните групи и лицата, които са използвали насилие срещу полицията, журналистите, членовете на КФОР, ЕУЛЕКС и гражданите, трябва да бъдат изправени пред правосъдието", се посочва в уведомлението.

Османи подчерта, че Косово остава непоколебимо в стремежа си към мир и стабилност в страната и региона, пишат косовските медии. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Преговоряме с хората, които в момента са на власт в Иран

Тръмп: Преговоряме с хората, които в момента са на власт в Иран

Междувременно, източници от пакистанското правителство съобщиха, че иранска делегация е пристигнала в Пакистан.

Макрон: Европа преживява уникален момент, в който лидерите на САЩ, Русия и Китай са  срещу нея

Макрон: Европа преживява уникален момент, в който лидерите на САЩ, Русия и Китай са срещу нея

Френският държавен глава призова ЕС да се превърне в „истинска сила“, отбелязвайки, че общият икономически и отбранителен потенциал на съюза е съпоставим с този на САЩ и Китай.

Принц Хари: Винаги ще бъда част от кралското семейство, затова съм роден,  харесва ми

Принц Хари: Винаги ще бъда част от кралското семейство, затова съм роден, харесва ми

В отговор на коментарите му Тръмп заявява: „Знам едно нещо – принц Хари не говори от името на Обединеното кралство, това е сигурно"