25 Февруари, 2026

Взрив на опасна зараза в полския Жешув, разследват диверсия

Взрив на опасна зараза в полския Жешув, разследват диверсия

Снимката е илюстративна

7 души са починали


В полския град Жешув избухна епидемия от легионелоза ("легионерска болест“). Седем от заразените починаха, съобщи Polsatnews.

Сред загиналите има четирима мъже и три жени, на възраст между 64 и 95 години. Всички те са страдали от хронични заболявания и са били с отслабен имунитет.

По данни на Държавната санитарна инспекция в Жешув от петък, инфекцията е потвърдена при 113 пациенти, които са били хоспитализирани в града и в Жешувския район. Един пациент вече е излекуван.

Властите търсят източника на заразата, проверява се водоснабдителната система.

Кметът на Жешув – Конрад Фиелек, призова местните жители да преваряват водата преди употреба. Посочва се, че градската система за водоснабдяване ще бъде дезинфекцирана.

Агенцията за вътрешна сигурност на Полша ще разследва дали заразата не е причинена от диверсия, собщи Radio Zet с позоваване на заместник-координатора на спецслужбите Станислав Жарин.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Индийският премиер пристигна в Израел с цел да засили сътрудничество

Индийският премиер пристигна в Израел с цел да засили сътрудничество

Второто посещение на Нарендра Моди в Израел като министър-председател предизвика критики в страната му

Зеленски обяви датата на преговорите между Украйна и САЩ в Женева

Зеленски обяви датата на преговорите между Украйна и САЩ в Женева

Украинският президент заяви, че разговорите ще се фокусират върху инициатива, която той нарече „Пакет за просперитет“, като двете страни ще обсъдят неговите подробности. Готви се и среща в тристранен формат с участието на Украйна, Съединените щати и Русия.

Германия е приела в болниците си 1700 войници, ранени във войната в Украйна

Германия е приела в болниците си 1700 войници, ранени във войната в Украйна

Около 25 млн. евро федерални средства са предоставени на разположение за лечението им през 2026 година в страната