Украинците в САЩ са шокирани от изявленията и действията на Доналд Тръмп в първите седмици от неговото управление
Американците от украински произход, както и онези украинци, които наскоро са се установили в Съединените щати, са истински разтревожени от политиката на новата президентска администрация. За това пише Washington Post.
„Днес изпитвам същия страх и нервност, както преди три години, когато започна войната. Някои от последните събития ме накараха да се изплаша и много да се разтревожа“, казва Кристина Прокопович, уредник на Музея на украинското наследство в Пенсилвания.
Почетният консул на Украйна във Филаделфия Ирина Мазур споделя, че първата реакция на последните изявления и действия на Доналд Тръмп по отношение на Украйна и Русия е била „шок, чувство на невероятно предателство“.
Проблемът, който засяга пряко украинската общност в САЩ, е антиимигрантската политика на новата администрация.
Анатолий Мурга, главен изпълнителен директор на Украинския федерален кредитен съюз „Самопомич“, обяснява, че е сериозно загрижен за бъдещето на украинските бежанци в Съединените щати, които са попаднали в рамките на специалната програма U4U, въведена от администрацията на Байдън след нахлуването на Русия в Украйна.
„Има много безпокойство и объркване заради това, че няма яснота как ще се изпълнява тази програмата“, казва Мурга.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Reuters: Още една рафинерия на "Лукойл" е поразена днес - всички основни заводи на компанията вече са извън строя
Ударите с дронове са повредили няколко технологични агрегата и други конструкции в рафинерията „Лукойл-Нижегороднефтеоргсинтез“
Опустошителни наводнения в Непал: Загинаха над 100 души, 400 туристи са в неизвестност
Стихията отнесе цели села, пътища и мостове - ЕС активира системата си за сателитно наблюдение, за да подпомогне спасителните операции
Науседа: Литва знаеше за визитата на Ратклиф в Москва
"Ние бяхме известени от нашите партньори, че информация за срещата, за нейните цели и за дневния ѝ ред ще ни бъде предоставена без забавяне, тоест, на практика следващата седмица"