8 Юни, 2026

Ген. Бен Ходжис: ВСУ унижават руската армия пред очите на целия свят

Снимка: ВСУ

Една от основните цели на Украйна остава така нареченият сухопътен коридор, който свързва територията на Русия с окупираните райони на Южна Украйна, включително Крим.

Украйна засилва натиска върху окупирания Крим и логистиката на руската армия, нанасяйки системни удари по горивната инфраструктура и маршрутите за снабдяване. Според германското издание WELT последиците от тези атаки вече са толкова осезаеми, че за проблеми с горивото на полуострова са принудени да говорят дори представители на Кремъл.

По данни на украинския Генерален щаб в нощта срещу понеделник безпилотни апарати са атакували една от най-големите нефтопретоварни станции в южната част на Русия, както и нефтобаза и други горивни обекти в окупирания Крим. Изданието отбелязва, че подобни удари са част от стратегията на Киев за нанасяне на максимални икономически и военни щети на Русия.

Само преди седмица по време на Петербургски международен икономически форум руският президент Владимир Путин публично се подиграваше на украинските атаки с дронове и заявяваше, че победата на Русия е неизбежна. Според автора на публикацията обаче реалната ситуация все повече противоречи на подобни твърдения.

Една от основните цели на Украйна остава така нареченият сухопътен коридор, който свързва територията на Русия с окупираните райони на Южна Украйна, включително Крим. В същото време перспективите за пълното завладяване на Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка област, които Москва обяви за анексирани още през 2022 г., изглеждат все по-малко реалистични.

На този фон украинските удари по руска територия имат не само практически, но и силен символичен ефект. Бившият командващ американските сили в Европа Бен Ходжис написа в социалната мрежа X, че ситуацията е изключително болезнена за Москва.

По думите му:

„Това е абсолютно унизително за руските военни и правителството, че украински безпилотници почти безпрепятствено прелитат през руското въздушно пространство.“

Авторът припомня, че сегашните удари са били предшествани от продължителна подготовка. Повече от година украинските сили систематично унищожават руски радари и елементи на противовъздушната отбрана в Крим. Това е позволило създаването на относително безопасни коридори за полети на безпилотници както над полуострова, така и над други райони.

Показателно е, че след последните атаки говорителят на Кремъл Дмитрий Песков фактически призна наличието на трудности с горивото в Крим. Той заяви, че „действително в момента съществуват определени проблеми“.

faktor.bg

 

Сподели:
Лъв XIV към жертви на сексуално насилие:  Църквата ще положи допълнителни усилия, за да се промени

Лъв XIV към жертви на сексуално насилие: Църквата ще положи допълнителни усилия, за да се промени

Папа Лъв XIV поздрави група деца при пристигането си в катедралата Алмудена в Мадрид

ЕК отново задвижва идеята за премахване на сезонната смяна на часа

ЕК отново задвижва идеята за премахване на сезонната смяна на часа

Дзидзикостас изрази очакване тази седмица да се постигне напредък в преговорите между ЕК, евродепутатите и европейските държави по отношение на промените в правата на пътуващите със самолет

Все по-голям кошмар за Русия: украинските дълбоки удари жънат успехи, Крим е под огневи контрол

Все по-голям кошмар за Русия: украинските дълбоки удари жънат успехи, Крим е под огневи контрол

Експертите свързват успехите на украинските военни с постигнатите технологични пробиви

Коментари (0)