Американската компания Westinghouse може да задоволи нуждите на държавната компания Energoatom от гориво за 13-те съществуващи енергоблока ВВЕР-1000 в рамките на две години. Това заявява в коментар за сайта Energoreforma ръководителят на Energoatom Петр Котин, съобщава „Гордон“.
"Ако говорим за нашите 13 енергоблока ВВЕР-1000, то седем от тях вече са снабдени с гориво на Westinghouse, а за шест все още то се доставят от руска страна. Сега имаме гориво, бих казал, за два или два и половина години, като се има предвид горивото, което е в реакторите“, посочи Котин.
Според него споразумението с американската компания предвижда при необходимост тя да увеличи производството в рамките на две години и да покрие нуждите на Украйна.
Котин отбеляза още, че компанията ще има нужда от около две години за разширяване на производството и обучение на персонал. А първата партида американско гориво за енергоблоковете ВВЕР-440 ще бъде доставено през 2025 г. в Ровненската АЕЦ.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Трагедия във Франция: Пътнически самолет катастрофира, 11 са загинали
В самолета са пътували група парашутисти
Кошмарът на Венецуела: опустошителни земетресения, последици, мерки на властта
Дублетът на 24 юни т.г. се осъществява в междуплочовия регион наблизо до разломната система Сан Себастиан. Нейната последна земетръсна активация е също твърде отдавна през 1900 година
Началото на края за Бъкингам? Британците масово обръщат гръб на Короната
Докато бизнесът и по-възрастното население все още виждат в монархията марка, която носи милиарди от туризъм, новото поколение британци я възприема като остарял, твърде скъп анахронизъм, плащан от джоба на данъкоплатеца