2 Април, 2026

WP: Техният стил е да създават страдание: Русия опасно се приближи до Суми

WP: Техният стил е да създават страдание: Русия опасно се приближи до Суми

Снимка: ВСУ

По данни на местните власти ситуацията в града е сложна, но не критична. Все пак нивото на тревожност сред населението нараства.

Руските войски засилват настъплението си в източна Украйна, напредвайки в посока Донецка и Луганска област, както и приближавайки се до северната част на Сумска област. Според украински официални лица и анализатори, целта на тези действия е да принудят Киев да разпръсне силите си и да демонстрират „успехи“ на бойното поле пред международната общност, пише The Washington Post.

Руските сили са се приближили на около 19 км от Суми, съобщава Игор Шаповал, председател на Червения кръст в Сумска област.

„Ситуацията е сложна, но не и критична. Паника няма, но тревожността – особено сред децата – е осезаема“, отбелязва той.

Постоянни обстрели и натиск върху града
Според заместник-кмета на Суми Артем Кузнецов, обстрелите по града не спират:

„Обстрелите са непрекъснати. Ако фронтовата линия се приближи още с 10–15 км, артилерията ще тероризира нашия град“, предупреждава той.

Близо до логистично важния град Юнаковка се водят ожесточени боеве.

„Ситуацията е много напрегната. Приятели, които държат този участък, казват, че врагът идва вълна след вълна – сякаш умишлено иска да изтощи отбраната ни“, разказва командир на взвод с псевдоним „Касте“.

Ситуацията в Днипропетровска област
Въпреки твърденията на Москва, украинските власти отричат всякакво напредване на руски войски в Днипропетровска област, определяйки информацията като чиста пропаганда.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заявява в интервю за германското издание Bild:

„Настъплението на руснаците не е чак толкова успешно – меко казано. Путин усеща, че икономиката му вече страда, но се опитва да печели време до новите санкции, защото може да издържи още малко.“

Отвличане на вниманието или стратегическа цел?

Анализатори смятат, че атаките в Сумска и Днипропетровска област са отклоняващ маньовър.

„От моя гледна точка, направлението Суми е спомагателна ос за руснаците. Основната цел е Донбас. Да превземат Суми няма да успеят. По-скоро се стремят към психологически натиск и сеене на хаос“, казва Конрад Музыка, директор на полската отбранителна консултантска компания Rochan.

Сподели:

Коментари (0)

 The New York Times: Изявлението на Тръмп за НАТО кара европейците да се замислят за създаване на алианс без САЩ

The New York Times: Изявлението на Тръмп за НАТО кара европейците да се замислят за създаване на алианс без САЩ

Според високопоставени европейски чиновници, дори ако Вашингтон изтегли 70 000 американски военнослужещи от Европа, европейски вариант на НАТО остава напълно възможен.

Доналд Тръмп уволни главния си прокурор Пам Бонди

Доналд Тръмп уволни главния си прокурор Пам Бонди

Тя бе подложена на критики заради начина, по който е управлявала делата, свързани с Джефри Епстийн

Експлозии в Йерусалим - след сигнал за иранска ракетна атака

Експлозии в Йерусалим - след сигнал за иранска ракетна атака

Най-малко четири взрива бяха чути, докато се чуваше воят на сирените в града