4 Май, 2026

Социолог: Управляващите губят, като отказват оставка, думите на Борисов срещу протестиращите са непремерени

Социолог: Управляващите губят, като отказват оставка, думите на Борисов срещу протестиращите са непремерени

снимка: БГНЕС

"Твърдата заявка на премиера и управляващите, че няма да подадат оставка, продължаването на тактиката с подмяна на министри, която вече не работи така успешно, както в началото на мандата на този кабинет, не действа за намаляване на напрежението в обществото". Това мнение изрази социологът от „Галъп интернешънъл“ Яница Петкова пред БНР. 

"В този контекст оставането на власт ще се отрази върху рейтинга на партия ГЕРБ и на партиите, които в момента участват в управлението. ГЕРБ губи позиции, тяхната подкрепа намалява", посочи тя.

Яница Петкова каза още, че най-вероятно новият парламент ще е доста по-шарен и ще успеят да влязат и нови политически играчи. "Нормално е протести, които продължават повече от месец, с времето да загубват своята енергия. Това обаче не означава, че недоволството намалява. Съсредоточаването върху цифрите, точно колко хора присъстват, измества темата на самия протест", смята тя.

"Думи като тези на премиера, че мафията иска да свали правителството, трупат напрежение сред хората и недоволството към управлението би могло да нарасне още повече", допълни Яница Петкова. "Подобни обръщания на премиера точно в момент на протести, на недоволство срещу властта са непремерени. Няма как хората да протестират срещу него, да го обвиняват, че представлява корумпирано управление, а пък той да отговаря на мирно протестиращи граждани, че те са мафия, че представляват контрабандата в държавата."

Сподели:

Коментари (0)

Демерджиев:  МВР да се осъзнае, изборите приключиха! Бих приел да съм вътрешен министър

Демерджиев: МВР да се осъзнае, изборите приключиха! Бих приел да съм вътрешен министър

Той изрази и недоумение от посещението на ръководството на министерството в САЩ в момент, когато вътрешните проблеми остават нерешени.

Българинът създал "очите" на космическата мисия Артемис II: Бях жълтопаветник, но разбрах как жестоко сме излъгани

Българинът създал "очите" на космическата мисия Артемис II: Бях жълтопаветник, но разбрах как жестоко сме излъгани

Инженер Петко Динев – човекът, чиито камери заснеха историческия полет , е бил асистент в Техническия университет

Денков: Можем да вдигнем хората на крак, ако Радев прекрачи границите!

Денков: Можем да вдигнем хората на крак, ако Радев прекрачи границите!

Той подчерта, че ако след изборите са били първа или втора политическа сила, вероятно е нямало да се случи разделението