19 Март, 2026

Янка Такева: ​Около 1000 учители са без висше образование

Янка Такева: ​Около 1000 учители са без висше образование

Около 1000 учители нямат висше образование, а голяма част имат висше образование, но не по специалността, по която преподават, както и нямат педагогическа правоспособност. Това каза в интервю за предаването "12+3" на програма "Хоризонт" на БНР Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители:

Миналата година се пенсионираха 9000 учители и 6000 учители обратно бяха върнати в образователната система, защото нямаше хора, които да заемат техните места. Обикновено учителите, които нямат педагогическа правоспособност, са учители в по-малките населени места. Това са най-често преподавателите по чужди езици, по математика и информатика, начални учители.

Във Варненска област в началото на учебната година се търсеха някъде около 300 начални учители, добави още Такева:

Има недостиг и на учители по чужди езици. В цяла България имаме само 46 учители по френски език и това затруднява чуждоезиковото обучение на децата. Учениците са принудени да изберат нередовния учител по английски език, само и само децата да изучават чужд език, защото той е задължителен по учебната програма. Никой висшист, който завършва френска филология, не иска да влезе в училище.

Сподели:

Коментари (0)

Преизчисляват пенсиите на над 350 000 пенсионери от 1 април

Преизчисляват пенсиите на над 350 000 пенсионери от 1 април

Актуализацията ще засегна работещи пенсионери, като се вземе натрупания допълнителен стаж

Скандал в хижа "Камен дел" - хижар плаши да се самоубие, отказва да се предаде

Скандал в хижа "Камен дел" - хижар плаши да се самоубие, отказва да се предаде

Напрежението в хижата ескалира, завършва със заплахи, изстрели и арест

 Себахтин Исмаил призова членове и симпатизанти да гласуват за “Да, България”

Себахтин Исмаил призова членове и симпатизанти да гласуват за “Да, България”

“Единни заедно можем” и "Да, България” сключиха споразумение за взаимна подкрепа и съвместна работа, което предвижда задълбочаване на диалога на местно, регионално и национално ниво