17 Август, 2026

Япония готви удар по Русия

Япония готви удар по Русия

Япония обмисля да наложи допълнителни икономически санкции на Русия заради инвазията в Украйна, като западните страни са решили да засилят забраните върху износа на превозни средства. Това заяви днес говорител на правителството в Токио, цитиран от Киодо, предаде БТА.

Главният секретар на кабинета Хирокадзу Мацуно каза на пресконференция, че правителството ще обсъди какви конкретни стъпки ще предприеме Япония "в светлината на европейските и американските наказателни мерки". Той добави, че все още нищо не е решено.

Япония забрани доставките за Москва на луксозни превозни средства на стойност над 6 милиона йени (43 000 долара) от април миналата година, а планираните допълнителни санкции може да обхванат и не толкова скъпите употребявани автомобили, които са много търсени в Русия, според експерти.

Мацуно разкритикува и оттеглянето на Русия от сделката, позволяваща износа на украинско зърно през Черно море, заявявайки, че решението e "изключително достойно за съжаление" и Япония ще следи отблизо влиянието му върху глобалната верига за доставка на храни. В сътрудничество със страните от Г-7 и международната общност Япония "ще призове настоятелно Русия да се върне към рамката на зърнената сделка, което ще гарантира подновяването на инициативата", посочи Мацуно.
Сподели:
Пентагонът сключи сделка за доставки на ракети „Томахоук“ за 22,9 млрд. долара

Пентагонът сключи сделка за доставки на ракети „Томахоук“ за 22,9 млрд. долара

„Министерството използва всички налични инструменти, за да отговори на нуждите на текущите ни операции“

НАТО е разработило три варианта за действие при нападение на Русия на Естония, Латвия или Литва

НАТО е разработило три варианта за действие при нападение на Русия на Естония, Латвия или Литва

Като една от основните потенциални цели е посочена Калининградска област, където са разположени множество системи за противовъздушна отбрана и ракетни комплекси.

Нетаняху прие Къшнър и Младенов в Израел, разговорите продължават вече 3 часа

Нетаняху прие Къшнър и Младенов в Израел, разговорите продължават вече 3 часа

САЩ настояват Израел да одобри плана за постигане на мир в Газа

Коментари (0)