19 Май, 2026

Япония започна второто изхвърляне на води от АЕЦ „Фукушима“

Япония започна второто изхвърляне на води от АЕЦ „Фукушима“

След пречистване чрез специална система, през тунел

Япония започна втория етап на изпускането на пречистени отработени води от повредената атомна електроцентрала "Фукушима" в Тихия океан, след като при първия етап в периода от 24 август и 11 септември не бяха надхвърлени установените безопасни равнища на замърсяване, предаде Йонхап.

Очаква се втората фаза на изпускането, започнала днес сутринта, да продължи до 23 октомври, според съобщения в японски медии, Общо в океана ще бъдат изхвърлени 7800 тона вода, почти същото количество, като това от първия период. Дневното ще се изхвърлят по 460 тона вода.

Компанията оператор на повредената АЕЦ "Фукушима", ТЕПКО, планира да изпусне водата, съхранявана в резервоари, след пречистването ѝ чрез специална система през тунел, достигащна 1 км навътре в океана. При пречистването са били отстранени 62 вида радиоактивни вещества, с изключение на трития, който може да бъде намален до международно приетото безопасно равнище чрез разреждане с морска вода.

Японското правителство, властите на на префектура Фукушима и ТЕПКО редовно анализират концентрацията на тритий в морската вода и рибата около атомната електроцентрала от началото на първото изхвърляне и не съобщават за отклонения.

Сподели:

Коментари (0)

 Джей Ди Ванс: Преговорите с Иран отбелязват „добър напредък“, но сме готови и за военните операции

Джей Ди Ванс: Преговорите с Иран отбелязват „добър напредък“, но сме готови и за военните операции

„Подготвени сме напълно. Не искаме да поемаме по този път, но президентът е готов и способен да го направи, ако се наложи", заяви той

Сирски: Русия губи убити 7– 9 пъти повече войници от Украйна

Сирски: Русия губи убити 7– 9 пъти повече войници от Украйна

Той подчерта, че в момента се прави всичко възможно загубите на украинските войски да бъдат намалени до минимум

По време на визитата си в Китай Путин отчаяно ще се опитва да издейства три ключови неща

По време на визитата си в Китай Путин отчаяно ще се опитва да издейства три ключови неща

Заради тежките международни санкции Русия загуби европейския пазар и сега критично зависи от Китай и Индия като купувачи на своите енергийни ресурси