6 Април, 2026

Ярослав Качински беше разпитан за злоупотреба със шпионския софтуер Pegasus

Ярослав Качински беше разпитан за злоупотреба със шпионския софтуер Pegasus

Ярослав Качински

Бившият полски премиер Ярослав Качински се яви пред парламентарна комисия за предполагаемото използване на израелския шпионски софтуер Pegasus, докато е ръководил правителството на страната.

Партията "Право и справедливост" (ПиС), която управлява от 2015 до 2023 г., е заподозряна, че е шпионирала опозиционни политици и магистрати, критични към нейната администрация.

Качински, който също беше министър-председател на Полша, призна през 2022 г., че страната му е закупила шпионския софтуер, но отрече той да е бил използван срещу критици.

Ръководителят на комисията Магдалена Срока каза, че Качински е бил избран като първи свидетел, поради неговата „отговорност за действията на партията „Право и справедливост“, която беше на власт до 2023 г.“.

Срока добави, че закупуването и експлоатацията на Pegasus няма "никакво основание" в закона, предаде АФП.

Парламентарната комисия ще разгледа целите и законността на използването на Pegasus и ще се опита да установи как тя и други подобни системи са били придобити от Полша.

Според няколко източника в новата управляваща коалиция, водена от проевропейския премиер Доналд Туск, неразкритият списък с лица, които ще бъдат разпитани, може да бъде „много дълъг“ и „шокиращ“.

Citizen Lab, базирана в Канада група за мониторинг на киберсигурността, твърди, че Pegasus е бил използван срещу няколко души в страната.

Една забележителна мишена, казват те, е бил Кшищоф Брейза, в момента член на Европейския парламент, но преди това координатор на предизборната кампания на опозиционна партия, "Гражданска платформа", по време на парламентарните избори през 2019 г.

Веднъж инсталиран в мобилен телефон, Pegasus може да осигури достъп до съобщенията и данните на потребителя, но също така позволява устройството да бъде активирано от разстояние за запис на звук и изображения.

Новият парламент вече създаде две други анкетни комисии на действията на правителството на ПиС: една за неуспешния опит за организиране на президентски избори по време на пандемията от Ковид-19 и друга за масовото разпространение на платени полски визи от консулствата в различни страни. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

След катастрофата на Ан-26! В Русия потвърдиха гибелта на командира на авиационния корпус на Северния флот

След катастрофата на Ан-26! В Русия потвърдиха гибелта на командира на авиационния корпус на Северния флот

Според руските медии самолетът се е блъснал в скала по време на планиран полет. Съобщава се, че са загинали всичките 29 души на борда

Южна Корея праща кораби по друг път, подкрепя създаването на алтернативен на Ормузкия проток маршрут

Южна Корея праща кораби по друг път, подкрепя създаването на алтернативен на Ормузкия проток маршрут

Цените на петрола се вдигнаха на фона на американско-израелската война срещу Иран, повишавайки риска от инфлацията в Южна Корея, която разчита на суров петрол от Близкия изток за около 70% от вноса си

Марджъри Тейлър Грийн: Тръмп е полудял, а вие сте съучастници

Марджъри Тейлър Грийн: Тръмп е полудял, а вие сте съучастници

"Заплахите му да бомбардира електроцентрали и мостове вредят на иранския народ — същите тези хора, които, по думите на Тръмп, той освобождавал" , написа тя в X.