22 Декември, 2025

Археолог сяда временно в стола на проф. Божидар Димитров

Археолог сяда временно в стола на проф. Божидар Димитров

Бони Петрунова. Снимка: Министерство на културата

В петък популярният историк и дългогодишен шеф на музея ще бъда изпратен с почести и грамота на специална церемония

Археологът доц. Бони Петрунова е вероятният временен директор на Националния исторически музей. Новината съобщи Божидар Димитров във вчерашния си последен работен ден, 31 октомври, пред телевизия Bulgaria on Air.

"Аз се разделям с добро с музея. С новия директор сме отдавна познати, работили сме заедно, тя е работила тук - ще бъде доц. Бони Петрунова", заяви Димитров, който е в пенсия от днес, 1 ноември. 

Министерството на културата обаче все още не е назовало официално неговия наследник, след като конкурсът за редовен директор завърши без резултат. В отсъствието на титуляр министърът избира "временно изпълняващ длъжността до конкурс".

В петък дългогодишният шеф на музея - Божидар Димитров, ще бъда изпратен с почести и грамота на специална церемония.
 
Конкурсът за нов директор на НИМ е на "трупчета" от години. През пролетта служебния кабинет "Герджиков" обяви процедура, в която се включи Божидар Димитров и проф. Вера Бонева от УНИБИТ. Изненадващо обаче Димитров обяви, че се оттегля в пенсия, а в края на септември проф. Бонева беше дисквалифицирана заради недостатъчна квалификация.

"Не се оставяй да бъдеш като някой боксьор или футболист, дупка на терена, докато станеш за смях", каза 72-годишният Божидар Димитров във вторник в ефира на телевизия "България он еър".
 
Бони Петрунова беше заместник на бившия министър на културата Вежди Рашидов и колега на сегашния министър Боил Банов. В момента тя работи в Националния археологически институт с Музей към Българската академия на науките. Според наблюдатели тя е поддръжник на дългогодишната политика на Димитров в археологията на "бутафорна" реставрация. 
Сподели:

Коментари (0)

Откриха 11-годишно бургазлийче, обявено от дни за общодържавно издирване

Откриха 11-годишно бургазлийче, обявено от дни за общодържавно издирване

Ангажираните полицейски служители осъществили множество оперативно-издирвателни действия, но днес случаен гражданин, разпознал малолетния по снимки във Фейсбук групите и алармирал Първо Районно управление в града

От АПИ отрекоха твърдение на бивш вицепремиер, че са купували 50-метрова яхта

От АПИ отрекоха твърдение на бивш вицепремиер, че са купували 50-метрова яхта

Бившия служебен вицепремиер и министър на вътрешните работи, назначен от Румен Радев, Иван Демерджиев заяви, че държавно учреждение си е купило 50-метрова яхта

 От „Възраждане“ искат оставки в АЕЦ „Козлодуй“ след извънредното спиране на 6-и блок

От „Възраждане“ искат оставки в АЕЦ „Козлодуй“ след извънредното спиране на 6-и блок

Според Йордан Тодоров подобна поредица от две аварийни спирания непосредствено след планов ремонт е безпрецедентна за най-голямото и най-печелившо държавно енергийно дружество