14 Май, 2026

Йорданов: Несправедливо е специализант да получава повече пари от обучаващ го специалист

Йорданов: Несправедливо е  специализант да получава повече пари от обучаващ го специалист

снимка: БГНЕС

Председателят на ПГ на “Има такъв народ”, разкри че заплата му варира между 7 и 8 хил. лева, като добави, че има предложение на младите медици да се плаща по КТД

Ужасно много уважавам лекарите, няма реплика срещу тях. Има конкретен проблем - исканията на инициативен комитет от студенти - за увеличаване на парите в такъв размер, който ще позволява на специализант да получава колкото лекар или повече от него. Неразбираемо е възнагражденията на обучаващ се и обучаващ да са еднакви. Извинявам се, ако съм бил неправилно разбран.

Това каза председателят на ПГ на “Има такъв народ” Тошко Йорданов в студиото на Нова ТВ, коментирайки своя реплика, произнесена по време на среща на Здравната комисия с млади лекари, които настояват за по-високи възнаграждения.

"Отидете в Италия, платете си, работете 5 години в някое село в Сицилия и се върнете щастливи тук. Ако си мислите, че в чужбина ви чакат всички с отворени обятия в лекарските среди, желая ви успех. Ако вие не работите тук, ще бъдем принудени да вкараме специалисти от други държави, които ще работят за 500 долара щастливи, колкото може да си позволи държавата".

Тези негови думи предизвикаха остри реакции. От "Продължаваме промяната" призоваха останалите партии от управляващото мнозинство, както и здравния министър да се разграничат от думите на Йорданов.

"Не съм член на Здравна комисия, само присъствах на нея. На инициативния комитет беше предложено решение за възнаграждението на специализантите - да се задължат болниците да дават парите, които са по КТД - сумата е 2000 лева, ако се спазва. Ако ли не, ръководителят на лечебното заведение да понесе санкция. Младите медици приеха, но впоследствие размислиха. Проблем има. Искането за голям ръст на възнаграждението на специализантите не е справедливо спрямо останалите. Болниците са търговски дружества, държавата не може да казва какви заплати да има. Когато става дума за искания, нито един от здравните експерти не казаха, че не съм прав. Невъзможно е да се дават исканите пари, нямаше хора, които да възроптаят срещу това твърдение", заяви Йорданов.

Впоследствие председателят на парламентарната група на “Има такъв народ” Тошко Йорданов се извини на лекарите, които са се почувствали засегнати от думите му.

Част от думите, които казах на извънредна здравна комисия, са извадени от контекста. Това, което казах, е следното: има проблем със заплащането на лекарите специализанти. Ние предложихме решение на проблема, реалистично решение на проблема. От друга страна част от финансовите искания не са добре обмислени, защото не е нормално специализантът да получава повече пари от обучаващия го специалист. Ако въпреки това съм обидил някого, най-искрено моля да бъда извинен. Аз дълбоко уважавам всички хора в бели престилки в България. Казвам го с уважение и от цялото си сърце!

"В Италия, когато си специализант, държавата те праща в определен регион и след това получаваш трудов договор за определен период от време. Наши специализанти изразиха несъгласие да работят в болници в страната, след като свърши специализацията им. Влизането на чужди лекари в България пък не е лесно, дипломите трябва да се легализират - като цяло има доста рестрикции. Има проблем и ако медици са завършили извън ЕС", коментира Йорданов. 

Тошко Йорданов разкри, че заплатата му като народен представител варира в диапазона между 7 и 8000 лева.

Сподели:

Коментари (0)

Рокади във властта: Трима депутати от "Прогресивна България" подадоха оставки

Рокади във властта: Трима депутати от "Прогресивна България" подадоха оставки

Двама от тях стават областни управители, след като вчера новата власт назначи нови 28

EVN партнира на WWF да възстанови крайречни гори - пазители срещу наводненията

EVN партнира на WWF да възстанови крайречни гори - пазители срещу наводненията

Служители на компанията заедно с природозащитниците полагат грижи за нови насаждения от полезни дървета по речните брегове, чистят ги и поставят къщички за гнездене на застрашените от изчезване синявици

Среща-разговор с проф. д-р Пламен Митев за Априлското въстание се състоя в Тетевен

Среща-разговор с проф. д-р Пламен Митев за Априлското въстание се състоя в Тетевен

Поводът е 150 години на едно от емблематичните събития във възрожденската ни история