23 Декември, 2025

По механизма за разследване на главния прокурор Венецианската комисия ще даде становище през октомври

По механизма за разследване на главния прокурор Венецианската комисия ще даде становище през октомври

Надежда Йорданова

Йорданова и Зарков гледат в една посока

Законопроектът за въвеждане на ефективен механизъм за разследване на главния прокурор и търсенето на отговорност от него вече е поставен на обществено обсъждане и е изпратен на Венецианската комисия, заяви пред NOVA NEWS Надежда Йорданова, бивш министър на правосъдието в кабинета „Петков”.

„Очакваме през октомври да получим нейното становище, но не стигна времето да бъде окончателно приет”, добави Йорданова.

По думите й, механизмът е разработен много внимателно, като са съобразени всички решения на Конституционния съд по тази тема и Конституцията. „Прокурорът, който ще разследва главният прокурор, няма да е командирован. Това ще е съдия, който ще бъде временно преназначен за действащ прокурор", посочи Йорданова.  „Той ще бъде определен по обективен, прозрачен начин и той професионално да не зависи от главния прокурор нито по време на  своята работа, нито по време на кариерното си развитие след това.“ – отбеляза гя.

Йорданова отчете за успех закриването на специализираното правосъдие.

Тя коментира и наследника си в служебното правителство Крум Зарков: „По важните приоритети в правосъдието ние гледаме  в една посока. Вярвам, че по приоритетите тук ще има приемственост.”

„Предстои да видим какви решения ще вземе служебното правителство. ДБ има ясна позиция, че в интерес на обществото е да има диверсификация на различните енергоизточници, включително и на доставката на газ. Всяко остъпление от тези позиции е крачка назад.” – посочи ексминистърът.

Най-големият ѝ страх за тази зима е „България да няма действащ стабилен парламент и избрано редовно правителство”.

Тя прогнозира, че следващият парламент ще е труден. Йоданова обаче посочи, че изборът на парламентарната квота към ВСС, както и Инспектората към него, са конституционно задължение на парламента.

"Ще продължа да настоявам в парламентарната квота да не могат да влизат действащи прокурори и следователи. Трябва да се отвори ветрилото, да се включат професионалисти от Академията, от другите юридически професии." – каза още тя.

Сподели:

Коментари (0)

Почина последното величие от времето на Тодор Живков

Почина последното величие от времето на Тодор Живков

В началото на тази година Георги Йорданов бе отличен от президента Румен Радев с орден „Стара планина“ (първа степен) за изключително големи заслуги в областта на българската култура и изкуство

Дядо Коледа кацна на авиобаза "Безмер" с военен самолет Су-25

Дядо Коледа кацна на авиобаза "Безмер" с военен самолет Су-25

С добрия старец дойдоха Снежанка и малки елфи, които допринесоха за празничното настроение. По-късно те се включиха в тържеството, като пристигнаха и с хеликоптер.

БНБ отваря касите си събота, 27 декември заради евромонетите

БНБ отваря касите си събота, 27 декември заради евромонетите

Желаещите ще могат да посещават централата на банката или касовия център в столицата от 8:30 до 15:45 ч