17 Юли, 2026

Йорданският крал отмени визитата си в Румъния в знак на протест

Йорданският крал отмени визитата си в Румъния в знак на протест
Абдула II

Румънският премиер поиска преместване на посолството на Румъния в Израел от Тел Авив в Ерусалим

Йорданският крал Абдула Втори е отменил посещение в Румъния, предвидено първоначално за днес, в знак на протест след изказване на румънския премиер за преместване на посолството на Румъния в Израел от Тел Авив в Ерусалим, предаде АФП, цитирана от БТА. Крал Абдула Втори реши да отмени предвидено за понеделник посещение в Румъния в знак на солидарност с Ал Кудс /Ерусалим/, се посочва в съобщение на кралския дворец. 

Решението за отмяна на посещението, което трябваше да бъде белязано от подписването на няколко споразумения в различни области, е било взето "след изявленията в неделя на румънския премиер за прехвърляне на посолството на страната й от Тел Авив в Ерусалим", се отбелязва в текста. Румънският премиер Виорика Дънчила обеща вчера във Вашингтон, че нейната страна ще премести посолството си в Израел от Тел Авив в Йерусалим.

Румънският президент Клаус Йоханис веднага напомни отново съпротивата си срещу подобно преместване. Дънчила е направила изявлението на конференция на Американско-израелския комитет по обществени отношения. Тя е изтъкнала още, че е решена да допринесе за по-близки отношения между Израел и целия Европейски съюз, особено сега, когато Румъния е ротационен председател на ЕС, посочват румънски медии. Подобно преместване, което би последвало пътя, открит през декември 2017 г. от американския президент Доналд Тръмп, трябва да получи одобрение от румънския президент, за да стане реалност, уточнява АФП. Но десноцентристкият президент Йоханис, който е в открит конфликт с лявото мнозинство, се противопоставя на желанието на правителството да последва примера на САЩ, отбелязва агенцията.

Сподели:
 Фридрих Мерц: Германските конвенционални сили ще вземат участие в ядрено учение на френските въоръжени сили

Фридрих Мерц: Германските конвенционални сили ще вземат участие в ядрено учение на френските въоръжени сили

Каза също, че многонационалните сили за Украйна, които ще бъдат разположени след края на военните действия, ще проведат учения през следващите месеци в съседните на Украйна държави

Иран удари Сирия за първи път от началото на войната

Иран удари Сирия за първи път от началото на войната

Атакуван е команден център за специални операции на Съединените щати в Ал-Танф в източната част на страната, близо до границите с Йордания и Ирак

Разгаря се дискусията около президентската реч: Тръмп често не чете ежедневните разузнавателни доклади

Разгаря се дискусията около президентската реч: Тръмп често не чете ежедневните разузнавателни доклади

Бившият независим прокурор Робърт Рей заяви, че събирането на доказателства за изборни нарушения е изключително трудно

Коментари (0)