11 Януари, 2026

Йотова за Габриел: Трябваше да стане зам.-председател на ЕК

Йотова за Габриел: Трябваше да стане зам.-председател на ЕК

Илияна Йотова

Част от наименованията на ресорите на новата Европейската комисия ЕК ще бъдат коригирани, заяви вицепрезидентът

Част от наименованията на ресорите, които предложи новият председател на Европейската комисия (ЕК), ще бъдат коригирани в посока на изясняване задачата на бъдещите комисари, прогнозира пред БНР вицепрезидентът Илияна Йотова, която е и бивш евродепутат.

„За първи път в историята на Еврокомисията се направи толкова строга и подробна йерархична система. Никога досега не е имало толкова много заместник-председатели и ми се струва, че един от тези 8 заместници трябваше да бъде българският еврокомисар. България е един добър партньор в ЕС и това го доказахме за всички тези 12 г. членство. Във всички ресори, заемани от български комисари, никога не е имало най-малка сянка на гаф и несвършена работа“, изтъкна Йотова и отбеляза, че само двама от комисарите на Юнкер не са зам.-председатели и един от тях е Мария Габриел.

Според нея нашият еврокомисар ще се справи с това да бъде заместник-председател, както и с ресора, който получи.

„Твърде завоалирани са и бих казала доста поетични наименованията на сегашните ресори в ЕК. Още повече, когато има неизяснено портфолио, когато не са ясни параметрите, които ще работят следващите комисари, така много лесно се размива и отговорност“, каза вицепрезидентът. И допълни, че не може да се слага българският ресор в таблицата „повишение или понижение“: „Той е много сериозен и много ресурсен е, но не е от тези ресори, които ще предопределят политиката на ЕС оттук-нататък. Дали Евросъюзът ще продължи на солидарния принцип, или ще надделее схващането на все повече държави, че еврозоната трябва да стане едно ядро, а всички останали – периферия“.
Сподели:

Коментари (0)

Боряна Димитрова: Протестите вдигнаха избирателна активност, очакваме 1/2 милион повече пред урните

Боряна Димитрова: Протестите вдигнаха избирателна активност, очакваме 1/2 милион повече пред урните

По нейните думи все още не можем да говорим за тотално разплитане на политическата система, но може да очакваме някакво политическо пренареждане

Волгин: ЕС няма позиция за „залавянето“ на Мадуро, страх ги е да не бъде разсърден Доналд Тръмп

Волгин: ЕС няма позиция за „залавянето“ на Мадуро, страх ги е да не бъде разсърден Доналд Тръмп

Евродепутътът обяви, че ще организира конференция в София за бъдещето на ЕС: Европейските нации трябва да си сътрудничат, а не да воюват

Ивайло Мирчев: И ние, и хората искаме едно - 100% машинно гласуване

Ивайло Мирчев: И ние, и хората искаме едно - 100% машинно гласуване

Няма да спрем да повтаряме: машинният вот и машинният протокол – без човешка намеса – са същинската гаранция, че гласовете се отчитат вярно и без злонамерена подмяна, подчертава депутатът