12 Ноември, 2025

Южна Корея започна процедура по импийчмънт на президента Юн Сук Йол - на ход е Конституционният съд

 Южна Корея започна процедура по импийчмънт на президента Юн Сук Йол - на ход е Конституционният съд

Снимка: БГНЕС

Ако държавният глава на страната бъде отстранен, в рамките на два месеца трябва да се проведат нови избори

Конституционният съд на Южна Корея започна процедура по импийчмънт на президента Юн Сук Йол, който беше отстранен от длъжност заради неуспешния си опит да въведе военно положение.

Юн беше отстранен от парламента на Южна Корея в събота заради краткотрайния му опит да суспендира гражданското управление, което потопи страната в най-големите политически сътресения от години.

Конституционният съд има около шест месеца, за да реши дали да потвърди импийчмънта.

Ако държавният глава бъде отстранен, в рамките на два месеца трябва да се проведат нови избори. Министър-председателят Хан Дък Су изпълнява функциите на временен лидер вместо Юн.

Отделно разследване срещу Юн и близкото му обкръжение във връзка с обявяването на военно положение на 3 декември продължава със задълбочаването на сътресенията. Докато тече разследването, Юн не може да пътува извън страната.

Прокуратурата съобщи, че е призовала Юн на разпит във връзка с обвиненията за злоупотреба с власт, „но той е отказал да се подчини“. Предстои изпращане на втора призовка. | БГНЕС, АФП

Сподели:

Коментари (0)

The Atlantic: Мирните усилия на Тръмп в Украйна постоянно се провалят, но има изход

The Atlantic: Мирните усилия на Тръмп в Украйна постоянно се провалят, но има изход

В изданието смятат, че той би могъл да обедини повечето страни в света, за да призове за прекратяване на огъня. Да, Русия би се противопоставила, но би трябвало да обясни защо.

ВМА  отстранява от длъжност лекаря, която прегази кучето Мая

ВМА отстранява от длъжност лекаря, която прегази кучето Мая

От лечебното заведение подчертаха, че оказват пълно съдействие на компетентните органи, но могат да се произнесат само за професионалните, не и за личните качества на служителя си и не толерират прояви на агресия

Тръмп: Това е голяма победа

Тръмп: Това е голяма победа

По време на реч в националното гробище в Арлингтън по повод Деня на ветераните американският президент похвали работата на републиканските лидери в Конгреса Майк Джонсън и Джон Тюн.