2 Април, 2026

Юнкер подкрепи Туск: Няма място за предоговаряне на Брекзит

Юнкер подкрепи Туск: Няма място за предоговаряне на Брекзит

Жан-Клод Юнкер

Това е най-добрата сделка, която имаме, категоричен е председателят на Еврокомисията

Няма място за предоговаряне на сделката за „Брекзит“, съобщи в туитър председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер.

„Ще се срещна тази вечер с Тереза Мей в Брюксел. Продължавам да бъда убеден, че сделката за „Брекзит“, която имаме, е най-добрата и единствено възможната“, пише Юнкер.

Пред Европарламента в Страсбург той заяви, че големият проблем е backstop - т. нар. предпазна мрежа между Ирландия и Северна Ирландия.

„Решени сме да направим всичко възможно тази мярка да не бъде прилагана, но е необходимо да я предвидим“, каза Юнкер.

Мей ще има среща и с председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Късно вчера той обяви, че ще включи „Брекзит“ в дневния ред на последния за годината Европейски съвет на 13 и 14 декември. Но Туск също каза, че споразумението, постигнато на предишния Европейски съвет на 25 ноември, няма да бъде предоговаряно.

Вчера Мей отмени насроченото днес гласуване в британския парламент за нейния план за „Брекзит“.

Пак вчера Съдът на ЕС излезе с тълкувателно решение, че Великобритания може сама едностранно да спре „Брекзит“ и да остане член на ЕС.
Сподели:

Коментари (0)

Постоянният представител на САЩ: Тръмп преоценява всичко, свързано с НАТО, включително подкрепата за Украйна

Постоянният представител на САЩ: Тръмп преоценява всичко, свързано с НАТО, включително подкрепата за Украйна

Уитакър отбеляза, че Вашингтон ще действа в съответствие с намеренията на президента, когато той вземе решение

FT: Тръмп шантажира Европа с оръжията за Украйна, за да получи помощ за Ормузкия проток 

FT: Тръмп шантажира Европа с оръжията за Украйна, за да получи помощ за Ормузкия проток 

Изданието отбелязва, че стратегически важният логистически маршрут, през който минава пета част от целия световен експорт на нефт, беше блокиран от Иран след ударите на САЩ и Израел в края на февруари

„Орбангейт“ и битката за спасение на Унгария

„Орбангейт“ и битката за спасение на Унгария

Унгарците не отиват на честен вот, защото изборното поле е наклонявано в полза на „Фидес“ години наред