7 Януари, 2026

Юнкер: Правителството в Букурещ не разбира какво значи да бъдеш председател на Съвета на ЕС

Юнкер: Правителството в Букурещ не разбира какво значи да бъдеш председател на Съвета на ЕС

Жан-Клод Юнкер

У дома е необходим единен фронт, за да се насърчи единство и в Европа, заяви председателят на Европейската комисия

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер изрази съмнения дали румънското правителство разбира какво значи да ръководи ЕС през следващите шест месеца, предаде ДПА.

Румъния е "технически много добре подготвена" за шестмесечното председателство на Съвета на ЕС, което започва на 1 януари, каза Юнкер в интервю за в. "Велт ам зонтаг". "Но смятам, че правителството в Букурещ не разбира напълно какво значи да бъде председател на страните от ЕС", добави той.

"Предпазливото действие изисква желание да се вслушаш в другите и да оставиш собствените си тревоги настрана", каза Юнкер и добави, че се съмнява, че случаят е такъв.

Според него вътрешнополитическите кавги в Румъния са сигнал, че страната може да не изглежда като едно цяло на европейската сцена.

"У дома е необходим единен фронт, за да се насърчи единство в Европа по време на председателството на Съвета", смята той, предаде БТА.
Сподели:

Коментари (0)

Зетят на Тръмп: Гаранциите за Украйна не са постигане на мир

Зетят на Тръмп: Гаранциите за Украйна не са постигане на мир

„Ако Украйна ще постигне окончателно споразумение, тя трябва да знае, че след това ще бъде в безопасност, че разполага със силен възпиращ потенциал и с реални защитни механизми, които да гарантират, че подобно нещо няма да се повтори“, подчерта Джаред Къшнър

Гаранциите за Украйна: 800-хилядна украинска армия,  мироопазваща сила и  мониторинг  от САЩ

Гаранциите за Украйна: 800-хилядна украинска армия, мироопазваща сила и мониторинг от САЩ

Володимир Зеленски определи Парижката декларация като „много конкретно споразумение“, което показва реалната готовност на коалицията и европейските държави да работят за ми

Гренландия и Дания поискаха спешна среща с Марко Рубио

Гренландия и Дания поискаха спешна среща с Марко Рубио

„Целта на срещата е да бъдат обсъдени сериозните изявления, направени от Съединените щати по отношение на Гренландия“, написа във Facebook външният министър на автономната датска територия Вивиан Моцфелдт