17 Юни, 2026

Юнкер предупреди, че ако крайнолеви и крайнодесни вземат връх може да блокират всички дебати в новия ЕП

Юнкер предупреди, че ако крайнолеви и крайнодесни вземат връх може да блокират всички дебати в новия ЕП
Жан-Клод Юнкер

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер каза днес, че е загрижен заради възможността "крайни" политически сили, особено крайнодесни, да получат влияние и да възпрепятстват работата на европейските институции след изборите на 26 май, предаде АФП. 

"Ако крайнолевите и крайнодесните сили имат голямо влияние в Европейския парламент, всички дебати ще бъдат, може би не напълно доминирани, но силно повлияни от тях", каза Юнкер в интервю за австрийския в. "Стандард". 

Според сегашния председател на ЕК ако следващата Еврокомисия бъде "зависима от крайнолевите и крайнодесните гласове, тя би била недееспособна". В това отношение "крайната десница представлява основната опасност", добави Юнкер и изрази опасение, че образът на Европа ще помръкне, ако класическите европейски партии направят празнословни компромиси с крайната десница. 

Свързан с Европейската народна партия (ЕНП), коалиция на консервативни партии, която в момента е първа сила в парламента в Страсбург, Юнкер предупреди своето политическо семейство за изкушението от сближаване с националистическите партии за налагане на назначаването на Манфред Вебер - лидер на ЕНП, начело на бъдещата Европейска комисия.

"В такъв случай бих помолил моята партия да напусне ЕНП", уверява политикът, родом от Люксембург, отхвърляйки "всеки компромис с крайната десница". Кой ще го наследи начело на Еврокомисията е един от залозите на изборите за Европарламент, които ще се произведат от 23 до 26 май. 

Юнкер, чийто мандат изтича в края на октомври, порица също австрийския канцлер Себастиан Курц, премиер на консервативно правителство, в което е крайнодясната Австрийска партия на свободата, която редовно хули европейските институции. "Мисля, че Курц е убеден и предан европеец. Но сега той се присъединява към тематиката на онези, които, без да поставят под съмнение европейските действия, критикуват масово", изрази съжаление председателят на Еврокомисията. Той реагира на неотдавнашните изявления на Курц срещу "регулаторните безумия" на ЕС, настоявайки за отмяна на "хиляда" регламенти на общността. Опозицията критикува австрийския канцлер за демагогската и евроскептичната му позиция. 

"Не мисля, че е добре той, който е привърженик на Европа, да се присъединява сега към хор на опонентите", смята Юнкер.
Сподели:
Асен Василев: Не виждам проблем със санкциите срещу патриарх Кирил, той е г-н Гундяев - агент на КГБ

Асен Василев: Не виждам проблем със санкциите срещу патриарх Кирил, той е г-н Гундяев - агент на КГБ

Той призова министъра на външните работи - Велислава Петрова - да даде ясно обяснение защо се поставят под съмнение европейските санкции срещу Русия.

Иранският външен министър обсъди с Лавров споразумението със САЩ - Москва се самопредложи да помага

Иранският външен министър обсъди с Лавров споразумението със САЩ - Москва се самопредложи да помага

Според Лавров, Русия е готова да помогне за решаване на кризата със "своя уникален опит и експертни познания"

Тръмп закъсня с час за заседанието на лидерите от Г-7: Аз съм шефът тук

Тръмп закъсня с час за заседанието на лидерите от Г-7: Аз съм шефът тук

Фразата предизвикала смях в залата. След това американският президент се отправил към мястото си, като се ръкувал с президента на Франция Еманюел Макрон

Коментари (0)