18 Май, 2026

Юрий Асланов: БСП се страхуват от предсрочни избори, дано Радев не повтори стари грешки

Юрий Асланов: БСП се страхуват от предсрочни избори, дано Радев не повтори стари грешки

Юрий Асланов

Социологът смята, че този страх е страх и от народа

"Вариантът е един, предвид показаната невъзможност да се състави правителство - трябва да се върне мандатът като неосъществен. След като и преговори не се водят вече за мнозинство, няма смисъл да се държи вече този мандат. Ясно е, че е абсурдно да се задържа мандатът, не знам с какви мотиви и оправдания се прави". Това заяви пред БНР социологът и политолог Юрий Асланов.

"За половин година това правителство не успя да разработи нито един законопроект, Народното събрание не прие нито един закон. Защо да вярваме, че сега ще може да направи 22 законопроекта (свързани с Плана за възстановяване - б.р.), които да приеме - този парламент, в този му вид", коментира още той.

Асланов подчерта, че правителството "е уволнено от Народното събрание с успешен вот на недоверие, затова дори няма морален кредит да иска каквото и да било от парламента".

Според него БСП изпитват страх от предсрочни избори.

"Може би не е без основание. ... Сред лидерите на ПП може би има и друг вид страх - от служебен кабинет и евентуалните действия на президента Румен Радев, не знам дали имат основание. Страхът обаче не е добра основа за преговори".

Той изказа очакване "Румен Радев да не повтаря грешката чрез служебното правителство да извежда на политическата сцена играчи със съмнителен морал и съмнителни качества - Кирил Петков и Асен Василев, на първо място".

Юрий Асланов беше категоричен, че страхът от избори е страх от народа. "Доколкото знам ПП са поставили условието - или Бойко Рашков, или - никой. Както и за КЕВР. Няма да падне небето, ако два месеца не функционира регулаторът и цените останат неизменени. Не вярвам някой да очаква, ако работи КЕВР, цените на тока и газа да бъдат намалени".

Сподели:

Коментари (0)

Пролетта се завръща: Какво време ни очаква в понеделник, вторник и сряда

Пролетта се завръща: Какво време ни очаква в понеделник, вторник и сряда

България посреща новата седмица с повече слънце, умерен до силен вятър и температури около 25°. Очакват се и краткотрайни валежи с гръмотевици в някои райони.

Лаура Кьовеши за българския прокурорски възел, разтърсил Европейската прокуратура

Лаура Кьовеши за българския прокурорски възел, разтърсил Европейската прокуратура

"Не бих казала, че митът, че източните държави са по-корумпирани от западните, е истина. А след тези години в Европейската прокуратура, когато виждам какво се случва днес в 24 държави членки, а в началото бяха 22, много пъти съм казвала, че няма чисти държави", заяви европейският главен прокурор

DARA кацна в София след триумфа на „Евровизия 2026“

DARA кацна в София след триумфа на „Евровизия 2026“

Българската изпълнителка е посрещната от фенове и журналисти на Терминал 2 на летище „Васил Левски“