Призова за незабавното им изтегляне
Южна Корея е извикала руския посланик в Сеул, за да изрази категорично несъгласие с решението на Пхенян да изпрати хиляди войници, включително войски на специалните сили, в подкрепа на войната на Москва срещу Украйна, съобщи външното министерство. Сеул е призовал за тяхното незабавно изтегляне, предаде АФП.
Около 1500 войници от севернокорейските специални сили вече са в Русия, за да се аклиматизират. Вероятно те се ще отправят към фронтовите линии скоро, обяви южнокорейското разузнаване на 18 октомври. Очаква се допълнителни сили да отпътуват скоро. Това е първото подобно разполагане на войски от Северна Корея в чужбина.
Южна Корея от дълго време алармира, че въоръженият с ядрено оръжие Пхенян доставя оръжия на Русия, които да използва в Украйна. Страната изрази тревога заради разполагането на севернокорейски войски, предприето след като Ким Чен Ун и руският президент Владимир Путин подписаха военно споразумение през юни.
Заместник-министърът на външните работи Ким Хонг Кюн е изразил „сериозна загриженост във връзка с неотдавнашното изпращане на войски от Северна Корея в Русия и настоятелно призова за незабавно изтегляне на севернокорейски сили" и преустановяване на това сътрудничество, се казва в изявление на министерството.
Ким е казал на руския посланик в Южна Корея - Георгий Зиновиев, че предоставянето на оръжия от страна на Северна Корея за Русия и войски за войната в Украйна „представлява сериозна заплаха за сигурността не само на Южна Корея, но и на международната общност“.
Той също така е „подчертал, че такива действия нарушават множество резолюции на Съвета за сигурност на ООН и Устава на ООН“. /БГНЕС
Още от Свят
FIFA пуска на следващото Световно първенство до 64 отбора: Politico разкри неочакваната причина
Отбелязва се, че основният мотив е финансов. Разчита на огромната фенска база на Китай — страна с население над 1,4 милиарда души — което би донесло значителни допълнителни приходи
Тръмп отдаде последна почит на четирима американски военнослужещи, загинали при атаки на Иран
Войната струва близо 37,5 милиарда долара на американските данъкоплатци и отне живота на 18 военнослужещи от САЩ, както и на хиляди иранци
Руски журналист: Русия изобщо не е готова за войната, която Путин доведе на нейна територия
„За първи път в историята на Руската империя, Съветския съюз и постсъветска Русия са нанесени удари по Сибир. Такова нещо никога не е имало“, казва Игор Яковенко