19 Декември, 2025

Южна Корея може да изпрати военни в Украйна, засилва обмена на информация с НАТО

Южна Корея може да изпрати военни в Украйна, засилва обмена на информация с НАТО

Юн Сук Йол, снимка: EPA/БГНЕС

В отговор на изпращането на войници от Северна Корея в Русия

Южнокорейският президент Юн Сук Йол заяви, че Сеул ще засили обмена на информация с НАТО в отговор на изпращането на войници от Северна Корея в Русия, за да воюват срещу Украйна.

Разполагането потвърждава, че сигурността на Индо-тихоокеанския регион и Атлантическия регион са неразривно свързани, е заявил лидерът на Южна Корея пред генералния секретар на НАТО Марк Рюте в телефонен разговор, според съобщение от кабинета на Юн.

Ким Хонг Кюн - първи заместник-министър на външните работи на Южна Корея, извика руския посланик Георгий Зиновиев, за да поиска незабавно изтегляне на севернокорейските войски и прекратяване на незаконното военно сътрудничество на Москва с Пхенян.

Министерството на националната отбрана на Южна Корея посочи, че се обсъжда възможността за изпращане на оръжия или военен персонал в Украйна. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Руски дрон се разби в Северозападна Турция, на 30 км южно от Черно море

Руски дрон се разби в Северозападна Турция, на 30 км южно от Черно море

Дни преди този инцидент - в понеделник, Турция свали друг дрон, който е „излязъл извън контрол“, докато се е приближавал към турското въздушно пространство откъм Черно море.

В САЩ публикуват до часове стотици хиляди документи от досието „Епстийн“

В САЩ публикуват до часове стотици хиляди документи от досието „Епстийн“

На първия етап ще бъдат публикувани няколкостотин хиляди документа в различни формати – снимки и други материали, свързани с всички разследвания около Епстийн, като през следващите седмици ще бъдат обнародвани още стотици хиляди страници.

Путин хем лъже, че иска мирна година, хем заплашва Европа с  невиждана ескалация

Путин хем лъже, че иска мирна година, хем заплашва Европа с невиждана ескалация

„Без съмнение, и мисля, че ще се съгласите, че трябва да отстраним първопричината за конфликта, за да не се повтаря нищо подобно в бъдеще, за да бъде мирът дълготраен, устойчив и надежден. Към това и ще се стремим“, добави той