15 Май, 2026

Южнокорейски дипломат спешно кацна в САЩ след сблъсъка с Пхенян

Южнокорейски дипломат спешно кацна в САЩ след сблъсъка с Пхенян

КНДР за пореден път повиши градуса на напрежението вчера, като отказа фактически да изпълнява междукорейското споразумение за разсейване на напрежението

Специалният представител на южнокорейското външно министерство по въпросите на мира и сигурността на полуострова Ли До-хун посети САЩ в контекста на напрежението, предизвикано от последните действия на КНДР, дестабилизиращи обстановката. Според агенция Йонхап журналисти са забелязали дипломата днес на международното летище във Вашингтон, предаде ТАСС.

Ли До-хун отказа да отговори на репортерите какви са целите на визитата му, не каза и с кого смята да разговаря в САЩ, посочва БТА.

Йонхап предполага, че дипломатът ще обсъди с американски служители, включително със зам.-държавния секретар Стивън Бигън, последните агресивни действия на Северна Корея.

Вчера Пхенян за пореден път повиши градуса на напрежението, като отказа фактически да изпълнява междукорейското споразумение за разсейване на напрежението в граничните райони. Севернокорейският генерален щаб заяви, че планира да разположи там войски, да възстанови премахнатите по-рано след договорка със Сеул постове за охрана в най-опасните райони от демилитаризираната зона и да поднови всички видове военни учения край границата с Юга.

Във вторник КНДР взриви междукорейския офис за свръзка с Южна Корея в граничния град Кесон и заяви, че го прави в отговор на действията на южнокорейски активисти, разпространяващи пропагандни листовки.

Сеул изрази съжаление от стъпката на Пхенян, но също така разкритикува действия на десноконсервативни неправителствени организации, разпространяващи листовките. Южнокорейското министерство на отбраната заяви също така, че има готовност да реагира твърдо при провокации от страна на Севера.

Сподели:

Коментари (0)

Как с падането на Орбан се пропука митът за непобедимата крайна десница в Европа

Как с падането на Орбан се пропука митът за непобедимата крайна десница в Европа

След 16 години власт Виктор Орбан загуби изборите, а поражението му разтърси съюзниците му в Европа — от Марин Льо Пен и Джорджа Мелони до Найджъл Фарадж и AfD. Дали крахът на унгарския модел бележи началото на отстъпление за крайната десница на континента?

Директорът на ЦРУ на посещение в Хавана

Директорът на ЦРУ на посещение в Хавана

Директорът на ЦРУ на посещение в Хавана

Жертвите на руските удари срещу Киев вече са над 20 - три от тях са деца

Жертвите на руските удари срещу Киев вече са над 20 - три от тях са деца

Президентът Володимир Зеленски заяви, че 20 обекта в столицата са били повредени, включително жилища, училище, ветеринарна клиника и друга гражданска инфраструктура