27 Ноември, 2024

За комунизма, в който живяхме, и мъдростта на третото хилядолетие – излезе албум с неиздадени снимки и интервюта на Ваклуш Толeв

За комунизма, в който живяхме, и мъдростта на третото хилядолетие – излезе албум с неиздадени снимки и интервюта на Ваклуш Толeв

Снимките са предоставени от режисьора Николай Василев

Снимките са предоставени на Faktor от режисьора Николай Василев

Албум с неиздавани досега снимки и интервюта на Ваклуш Толев беше представен в зала „България“ – актьорът Владимир Пенев прочете откъси от размислите на българския философ и теолог, наричан от следовниците си просто „Ваклуш“.  Същото наименование носи и албумът. Изящните изпълнения на арфистката  Анелия Божинова допълваха въздействието на словото.   

Албумът е продължение на филма „Ваклуш“ на режисьора Николай Василев, който е сниман в продължение на 20 години  – документалната творба вече печели награди по международни кинофестивали. През миналата година лентата имаше над 100 прожекции у нас и в чужбина, а в близките дни предстои да бъде показана в Канада и САЩ.

„Ваклуш Толев вече не е с нас физически,  но остана сред нас със своите визии за света през третото хилядолетие“, каза неговата дъщеря Жаклин Толева.   

Тя напомни за неговата инициатива до ООН: в Хартата за правата на човека да бъде включена клауза за правата на душата – да няма „анатема“ в религиите и да се премахне понятието „враг“ от социално-гражданските отношения. 

Режисьорът Николай Василев сподели, че за него излизането на албума е сбъдната мечта.

Част от страниците му са посветени на преживяното от Ваклуш Толев по времето на комунистическия режим – в Белене, по затворите и в различни кътчета на България. Той нарича затворите, в които е изпращан, „обители“ защото никой не е успял да му отнеме вътрешната свобода, защото там не се е предал на страданието, а твори и постига развитие. Признава съществуването на болката, но не позволява тя да има власт над него.
По онова време Държавна сигурност вербува агенти и сред затворниците.

„Вербуваха много хора. По-късно голяма част от тези вербувани, уж като пострадали, ги инфилтрираха в различните демократични групи. Следователно едно разузнаване не се ползва само с временната услуга. Знаели са, че ще им трябват. Ще им трябват вън, защото излезлият от затворите, от лагерите минава за страдалец сред обществото. Недоволният ще отиде да го потърси и ще му се довери…  
Най-много съм благодарен, че тези властници не помислиха никога, не допуснаха в съзнанието си, че могат да ме поканят за такава работа. Кое е било по-силното – мен ли нещо е съхранявало, или на тях им е дало прозрение, че от тоя нищо няма да стане – не зная, но подобна обида не ми поднесоха. Щеше да бъде за съзнанието ми, за целостта ми голяма обида – да помислят, че мога да стана сътрудник. Това е нещо страшно.“ – разказва Ваклуш Толев. 

Въпреки съпротивата си срещу комунистическия режим той не смята себе си за дисидент:

„Мнозина се обявяват за дисиденти. Повечето от тях, които ги обявиха, никога не са били дисиденти, те си бяха хора на службите за сигурност и техни слуги. Когато ме попитаха навремето, аз казах: „Ние не сме дисиденти, ние сме обявени за врагове!“. Разликата е много голяма.
И след това си направиха дисидентско движение. Дисидентството извърши една покруса над България, защото предаде чрез моста си властта на същите, които след това не направиха никаква свобода, а лъжеха, че правят демокрация. Ето защо казвам: хората водят битка за демокрация, но проблемът не е в демокрацията, а в свободата.
Свободата не е въпрос на измеримост, а на поносимост.“

Смята, че зад скръбта човечеството се скрива в малодушие.  В митологичния образ на Сизиф съзира не безсмислие, а липса на отчаяние – нещо, от което съвременният човек има огромна нужда.   

„Трудът на Сизиф не е в безсмислието, а в липсата на отчаяние!  
Тайна, която културите не разгадаха, е трудът на Сизиф. Труд неуморен, а квалифициран като безплоден. Наказаният Сизиф тика огромен камък по един стръмен склон, но щом го качи, камъкът отново се връща... Трудът на Сизиф не е в безсмислието, защото този камък, тикан нагоре, търкалящ се надолу, ще се изтърка и ще може да се носи в ръката. Еволюцията започнала ли е от първичното? Там е вложената душевност, която след това прави форма и чрез преражданията ще отива и ще се връща.  
Ще изкачим камъка на кармата си, която постепенно ще остане малко камъче, което ще можем да хвърлим. Нужно е да не губим идеята си и да ни липсва отчаяние.“

Ваклуш Толев определя третото хилядолетие като време на нова духовна вълна – вълната на Мъдростта.

Когато го питат каква е неговата цел, отговаря, че няма цел, а служение:

„Аз нямам цел, имам служение. Защото, като свърши целта, трябва друга задача да си поставям – служението не може да свърши. И съм направил една голяма разлика между служене и служение. Служат чиновниците, служи войската, служи подчиненият. Служението е неограничимост.
Целта ограничава, служението разгръща.
Служение не може да се върши със Себе си. И тогава идва най-голямата идея – за свобода от Себе си. Свобода от Себе си – заради Себе Си.
Тайната на служението е свобода от себелюбие.“

Сподели:
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда

Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда

Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет

Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна

Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна

Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра

Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.

Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.

От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата