5 Декември, 2025

За първи път от 30 години Германия отчита 2% разходи от БВП за отбрана

За първи път от 30 години Германия отчита 2% разходи от БВП за отбрана

Сумата съответства на 73,41 млрд. долара.

За пръв път от три десетилетия Германия е отчела пред НАТО разходи за отбрана в размер на два процента от брутния вътрешен продукт. Това стана ясно след критиките на бившия американски президент Доналд Тръмп, че съюзниците не си плащат за защитата им от страна на САЩ.

Германското правителство е представило сума за текущата година, която съответства на 73,41 млрд. долара.

Според документи от архивите на НАТО за последен път Германия е отделяла два процента от брутния си вътрешен продукт (БВП) в миналото през 1992 г. В годините на Студената война това съотношение обикновено е било над три процента. В последния публичен доклад за разходите за отбрана на държавите от Алианса за Германия за 2023 г. е посочена сравнителна стойност от 56,64 млрд. долара и съотношение към БВП от 1,57 процента. Според агенция ДПА тези числа ще бъдат преразгледани и повишени в предстоящия доклад.

Настоящата цел на НАТО за разходите за отбрана предвижда членовете на Алианса да инвестират в отбрана най-малко два процента от брутния си вътрешен продукт всяка година. Решението за това беше взето миналото лято с оглед на заплахите от страна на Русия. Предишната цел предвиждаше само до 2024 г. всички държави от алианса да се доближат до критерия за изразходване на поне два процента от БВП за отбрана.

Сподели:

Коментари (0)

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“