Американец на 57 години е първият човек, на когото успешно е присадено сърце от генетично модифицирано прасе. Три дни след експерименталната 7-часова операция в Балтимор Дейвид Бенет се чувства добре, съобщиха лекарите, посочва "Дневник".
"Ще умра или ще си направя трансплантация", казва Бенет ден преди сложната процедура. Това е била последната надежда за спасяването на живота му, макар все още да не е ясно колко дълго ще живее със свинско сърце. "Знам, че е скок в неизвестното, но е последният ми избор", цитира думите му Би Би Си.
За операцията на Медицинския център на Университета на Мериленд е дадено специално изключение от медицинския регулатор на САЩ, защото Бенет е обявен от специалистите за неподходящ да присаждане на човешко сърце. Това е състояние, което лекарите обикновено обявяват, когато човек е в много тежко здравословно състояние.
Трансплантацията е резултат на години изследвания и може да промени живота на хиляди хора по света, допълва Би Би Си. Само в САЩ от недостиг на органи за присаждане всеки ден умират 17 души, а над 100 хиляди са в списъка с чакащи.
Ксенотрансплантацията, както се нарича възможността за присаждане на животински органи в човешко тяло, е известна от години и се прилага при смяна на сърдечна клапа с такава от свинско сърце. През октомври миналата година хирурзи от Ню Йорк обявиха, че успешно са поставили свински бъбрек на свой пациент, но става дума за човек в състояние на мозъчна смърт без шансове да се възстанови.
Използваното сега прасе е модифицирано, за да се премахнат няколко гена, заради които сърцето би било отхвърлено от човек. Бенет е със смъртоносно заболяване на сърцето и от 6 седмици е бил прикован на легло с изкуствено обдишване. Сега диша сам, но какво ще последва не е съвсем ясно на специалистите.
От лекарския екип казват, че са искали да му дадат възможно най-добрия вариант и продължават с досегашната терапия, но не знаят дали мъжът ще оцелее още ден, седмица, месец, година...
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете