24 Ноември, 2024

За Силна Синя Европа, обединени в различията

За Силна Синя Европа, обединени в различията

"За да защити по-добре своите граждани и ценностите си, ЕС трябва да предприеме стратегически действия в областта на отбраната и сигурността и да увеличи капацитета си за самостоятелни действия." Това се казва в позиция на Атлантическия съвет на България.

"Основна задача на нашето представителство в  ЕС, като гаранция за националната сигурност на България, е бързата и необратима политическа и икономическа интеграция в сърцето на Европа – членството в еврозоната и Шенген. Нашата политика в Европейския парламент в тази сфера трябва да бъде насочена към:

1. Активно участие на България в структурите на ЕС с позиции, изискващи засилване на ролята му на международната сцена чрез увеличаване на бюджета за отбрана и сигурност. Създаване на общи европейска армия и система за сигурност в Европа, способни при необходимост сами да отговарят на регионалните и световните заплахи. Намаляване на зависимостта на европейската сигурност и отбрана от тези на САЩ (за собствената сигурност се плаща). Активно участие във всички регионални икономически и военни инициативи с Румъния, Полша, Украйна, Финландия, прибалтийските държави и останалите страни в региона, граничещи с Русия и пряко изложени на нейната военна и хибридна агресия. Превръщане на България от страна консуматор на сигурност в страна генерираща сигурност.

2. Засилване границите на ЕС. Границите на съюза са не само на пограничните държави, отговорността за тяхната сигурност е обща. Иницииране създаването на действащи структури на базата на общи политики за защита на пограничните държави от миграционен натиск и контрабандни канали по море, въздух и суша, в които България да има водеща роля заедно с държавите, които са подложени на такъв натиск, като Гърция, Италия и Испания. 

3. Активно участие на страната ни в процесите по вземане на решения в структурите за сигурност на ЕС с цел превръщането на Българската армия и службите в надежден партньор, генератор, а не само консуматор на сигурност. 

4. На базата на поуките от причините за войната в Украйна, работейки със съюзните служби и агенции, изчистване на системата за национална сигурност от руските влияния и обвързаности. Постигане на пълна съвместимост във въоръжението, техниката и процедурите с нашите съюзници от ЕС и НАТО и прекратяване на зависимостта от руско въоръжение и техника. Спешно освобождаване от морално и физически остарялото, неефктивно и опасно за експлоатация съветско оръжие и бойна техника. Съвместно със съюзните ни държави от региона и с максималното използване на структурите, агенциите и фондовете на ЕС, придобиване и поддържане на съвременно въоръжение и бойна техника. Преосмисляне на сценариите за военни заплахи пред ЕС и страната ни и при необходимост разработване на нови планове за отбрана и сигурност, отчитащи съвременните политически и военни реалности пред които сме изправени заедно. 
    
 5. Засилване на  ролята на Съюза в предоставянето на оръжие, техника и логистика от наличните резерви за защитаващата се от руската агресия Украйна. Заедно с единомишлениците ни в Европейския парламент, оказване на натиск върху политическите партии, саботиращи политиката за оказване на незабавна и адекватна помощ за героичния украински народ. Без възстановяването на грубо погазената от Русия система за международен ред и сигурност, не може да има мир в Европа.

 6. Разширено и ускорено включване на Българските въоръжени сили и служби във всички регионални инициативи за сигурност на Съюза, способстващи за усилване на бойния му потенциал и защита на общата граница. Разполагане на сили, агенции и средства на държави от ЕС на българска територия за компенсиране на съществуващите към момента дефицити от бойни и гранични способности. 

7. Активно участие на страната ни в изграждането на обща за съюза ефективна система за информационна и кибер сигурност. Осигуряване съвместна защита на информационните и телекомуникационните мрежи, инфраструктурата и данните, които те поддържат, компютърните системи, процесорите и контролерите.

 8. През европейските институции, оказване на натиск за промени във вътрешното законодателство с цел осигуряване на засилено и облекчено присъствие на структури на ЕС в България – служби за сигурност, сухопътни, военновъздушни и военноморски сили, с цел укрепване на националния и съюзния възпиращ и отбранителен потенциал.

9. Действия насочени към повишаване на цялостната отбранителна готовност и способности на ЕС и укрепване на отбранителната технологична и индустриална база на България като част от него.
Използвайки Регламента за производство на боеприпаси (ASAP), активно участие на военно промишления комплекс на страната ни в изпълнението съвместните обществени поръчки."
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас