5 Февруари, 2026

И Малайзия поиска да забрани социалните мрежи за непълнолетни

И Малайзия поиска да забрани социалните мрежи за непълнолетни

Снимка: EPA/BGNES

Последиците от социалните мрежи върху здравето и безопасността на децата се превърнаха в нарастваща световна грижа, а компании като TikTok, Snapchat, Google и платформите на Meta – оператора на Facebook, Instagram и WhatsApp, са изправени пред съдебни дела в Съединените щати

Малайзия планира да забрани от 2026 година социалните мрежи за потребители на възраст под 16 години, присъединявайки се към редица други държави, избрали да ограничат достъпа до дигитални платформи от опасения за безопасността на децата, предаде агенция Ройтерс

Министърът на комуникациите Фахми Фадзил съобщи, че правителството преглежда механизмите, използвани в Австралия и други държави, за ограничаване на употребата на социални мрежи с цел защита на непълнолетните от опасности в интернет пространството.

"Надяваме се, че до следващата година социалните медийни платформи ще се съобразят с правителственото решение за забрана на създаването на профили от лица под 16-годишна възраст", каза той, цитиран от actualno.com.

Здравето на децата
Последиците от социалните мрежи върху здравето и безопасността на децата се превърнаха в нарастваща световна грижа, а компании като TikTok, Snapchat, Google и платформите на Meta – оператора на Facebook, Instagram и WhatsApp, са изправени пред съдебни дела в Съединените щати за ролята им в причиняването на ментална здравна криза.

В Австралия социалните медийни платформи са задължават от следващия месец да дезактивират профили, създадени от потребители на възраст под 16 години.

Франция, Испания, Италия, Дания и Гърция също разглеждат възможностите за проверка на възрастта на потребителите.

Сподели:

Коментари (0)

Вълна от критики и недоволство след промени в статута на буферните паркинги в София

Вълна от критики и недоволство след промени в статута на буферните паркинги в София

Редовните потребители обвиняват общината, че не е наложила контрол върху нарушителите, обявяват се против вдигането на цените с 80% заради това, че вече няма да функционират по схемата "Паркирай и пътувай"

Иран играе твърда игра със САЩ, за да извади противника от равновесие

Иран играе твърда игра със САЩ, за да извади противника от равновесие

Дипломатическите и военни провокации, демонстрирани тази седмица, предвещават предстоящи напрегнати преговори - Техеран е решен да обърне нещата и да окаже натиск върху САЩ, докато Тръмп трупа сили в региона в опит да накара Иран да преговаря по неговите условия, пише Wall Street Journal

Психиатър: Социалните мрежи вкарват младите хора в "капан за съвършенство" - това е инструмент за масова манипулация

Психиатър: Социалните мрежи вкарват младите хора в "капан за съвършенство" - това е инструмент за масова манипулация

Те се подлагат на чудовищна трансформация, за да отговорят на натиска, създаден с цел печалби