23 Декември, 2025

Забраната за износ на инсулин бе удължена до 17 юли

Забраната за износ на инсулин бе удължена до 17 юли

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева удължи с нова заповед забраната на износа на инсулини и аналози, както и други понижаващи кръвната захар лекарства. Още месец - до 17 юли, няма да могат да бъдат изнасяни също и антибиотици, предназначени за системна употреба в детска възраст.

"Независимо от законния характер на извършваната дейност, износът на лекарствени продукти за лечение на диабет и на антибактериални лекарствени продукти за системна употреба, както и наблюдаваните забавяния в доставките, нарушава баланса между доставените на територията на страната лекарствени продукти и повишените нужди от тях за задоволяване на здравните потребности на населението", се посочва в мотивите към заповедта.

Налични са и нови данни от извършени проверки, които установяват нерегулярни доставки, забавяне или отказ от складовете на търговците на едро за посочените лекарствени продукти

Новата забрана за износ влиза в сила от днес и ще важи до 17 юли 2024 г. включително.
Сподели:

Коментари (0)

Тежък пътен инцидент затвори движението през Владая

Тежък пътен инцидент затвори движението през Владая

Жена е в опасност за живота, има и други пострадали

Николай Нанков: Приветствам държавните ВиК оператори, че не вдигат цената на водата

Николай Нанков: Приветствам държавните ВиК оператори, че не вдигат цената на водата

Той смята, че е необходим плавен преход към еврото, но и е недопустимо да поскъпва водата в региони, страдащи трайно от безводие

Втори неуспешен опит за отстраняването на Благомир Коцев като кмет на Варна

Втори неуспешен опит за отстраняването на Благомир Коцев като кмет на Варна

Първото заседание на ОИК-Варна се състоя на 23 ноември, което също се провали заради блокада от страна на ГЕРБ