7 Юли, 2026

Задържаха български кораб, заподозрян в умишлено прекъсване на кабел в Балтийско море

илюстративна снимка: БГНЕС/ЕРА

Плавателният съд е собственост на Държавно параходство „Български морски флот“ - компания за морски превози (товарни и пътнически) със седалище във Варна

Шведските власти са разпоредила задържането на кораба „Вежен“ в Балтийско море, заподозрян в повреждането на подводен оптичен кабел между Латвия и остров Готланд, съобщава Нова ТВ. Прокуратурата в страна съобщи, че е започнала предварително разследване по подозрение в саботаж. 

Плавателният съд е собственост на Държавно параходство „Български морски флот“ - компания за морски превози (товарни и пътнически) със седалище във Варна.

"В разследването участват няколко органа, включително оперативният отдел на националната полиция, бреговата охрана и въоръжените сили", заяви прокурор Матс Люнгквист.

Шведската брегова охрана потвърди, че е на място в близост до плавателния съд,  идентифициран като плаващия под малтийски флаг кораб „Вежен“, закотвен близо до пристанището на Карлскрона.

Корабът е тръгнал от руското пристанище Уст-Луга няколко дни по-рано и е плавал между Готланд и Латвия по времето, когато се предполага, че е възникнала повредата. Латвийският държавен радио-телевизионен център съобщи, че е регистрирал смущения в предаването на данни по кабела, минаващ от град Вентспилс до шведския остров Готланд, и е стигнал до заключението, че той е бил прекъснат. Медията добави, че е в състояние да работи, използвайки други маршрути за предаване на данни, като същевременно предприема стъпки за ремонт на кабела.

Сподели:
Неизвестен снаряд удари петролен танкер край Ормузкия проток

Неизвестен снаряд удари петролен танкер край Ормузкия проток

Британската служба за морски търговски операции (UKMTO) посочи, че танкерът е бил поразен на около осем морски мили източно от Лима в Оман

НАТО трябва да реши трансатлантическата криза на срещата в Анкара

НАТО трябва да реши трансатлантическата криза на срещата в Анкара

Инициативата на американската администрация "НАТО 3.0", ръководена от заместник-министъра на войната по въпросите на политиката Елбридж Колби, се определя от автора като първия реален опит на САЩ да институционализират рамка не просто за споделяне на тежестта, а за нейното преразпределение

Вето срещу Белград в ЕС? Нидерландия и група страни не искат членство за Сърбия

Вето срещу Белград в ЕС? Нидерландия и група страни не искат членство за Сърбия

Някои държави членки на ЕС изразяват опасения, че кандидатите биха могли да бъдат възнаградени преди постигането на достатъчен напредък в демократичните и съдебните реформи, пише Поилтико

Коментари (0)