27 Февруари, 2026

Задържан е ислямист за експлозиите в Дортмунд

Задържан е ислямист за експлозиите в Дортмунд

Германските спецслужби са задържали ислямист, заподозрян за снощните експлозии пред автобуса на "Борусия Дортмунд".
Разследващите са обискирали домовете на двама мъже, като единият от тях е задържан, съобщи "Зюддойче цайтунг". Арестът е извършен в град Вупертал.

Говорителката на федералната прокуратура Фрауке Кьолер заяви, че случилото се е терористичен акт и е свързано с ислямисти. Според нея писмото, намерено в района на взривовете, сочи като възможен мотив ислямски екстремизъм. 

Същевременно тя отбеляза, че са налице "значителни съмнения" относно предполагаемото твърдение на крайнолява групировка, че тя носи отговорност за експлозиите. 

В намереното писмо се настоява Германия да изтегли разузнавателните си самолети "Торнадо" от Турция, а базата на САЩ в германския град Рамщайн да бъде закрита. Достоверността на писмото се проверява, допълни Кьолер. "Може да допуснем, че имаме работа с терористичен фон", каза тя, но въпреки всичко "точните мотиви зад това остават неясни". 

Германската прокуратура пък съобщи, че в използваното взривно устройство е имало парчета метал. 

"Един шрапнел се е забил в една от седалките на автобуса и това би било фатално, ако там бе седял човек. Можем да смятаме за щастливи, че не се е случило нещо по-лошо", каза Кьолер. 

Криминалистите намериха на местопроизшествието три идентични писма, писани на компютър. В текста се твърди, че атаката се извършва от ислямистка група, разгневена от участието на Берлин в операциите срещу силите на "Ислямска държава" в Сирия и Ирак, предаде ДПА. 

По-рано днес вътрешният министър на провинция Северен Рейн-Вестфалия Ралф Йегер, цитиран от АП, окачестви като "необичайно" обстоятелството, че в писмото не се дава ясен мотив. По думите му писмото може да е автентично или да е "опит за оставяне на лъжлива следа". 
Сподели:

Коментари (0)

Украйна отряза 11 пъти връзката на руските дронове след преговори със SpaceX

Украйна отряза 11 пъти връзката на руските дронове след преговори със SpaceX

Страната е спряла свързаността на руските дронове единадесет пъти и е преразгледала оценките за противовъздушна отбрана през първия месец от работата на обновеното министерство на отбраната, казва министърът на отбраната Михайло Федоров

Орбан лъже и маже, украинци финансирали партията, която ще го размаже

Орбан лъже и маже, украинци финансирали партията, която ще го размаже

Премиерът отбеляза, че украинците са способни на всичко: те са взривили газопровода „Северен поток“, който минава извън Украйна и по същество е собственост на Германия, като по този начин са причинили сътресения в германската икономика.

ISW: Китай е обезпокоен от нов руски закон за мобилизацията

ISW: Китай е обезпокоен от нов руски закон за мобилизацията

Анализаторите се позовават на съобщение на хонконгската медия South China Morning Post