Обединеното кралство подчертава необходимостта перспективният самолет да бъде въоръжен с ракети „въздух-въздух“
Появиха се подробности за британския (фактически – международен) изтребител от следващо поколение Tempest, който се разработва в рамките на програмата Global Combat Air Programme (GCAP). Това съобщава The War Zone с позоваване на доклад на Камарата на общините на Обединеното кралство.
Обединеното кралство подчертава необходимостта перспективният самолет да бъде въоръжен с ракети „въздух-въздух“, чийто обсег да превишава този на вече наличните образци. Също така стана известно, че трите партньорски държави – Великобритания, Япония и Италия – са постигнали съгласие относно общите системни изисквания.
Сред основните изисквания са голям обсег на действие, както и „подобрена незабележимост“. Съобщава се, че Tempest ще може да обработва „огромни количества информация“. В дългосрочен план е възможно да се появи и безпилотна версия на изтребителя.
Най-голям интерес – новото въоръжение
Най-голям интерес сред специалистите предизвиква именно въоръжението. В момента най-дългобойната ракета „въздух-въздух“ в арсенала на Обединеното кралство и Италия е ракетата Meteor, разработена с усилията на няколко европейски страни.
Предполага се, че Meteor може да поразява цели на разстояние до 200 км. За сравнение, „обикновените“ ракети „въздух-въздух“ имат обсег около 100 км, макар че при последните версии на американската AMRAAM той е значително по-голям.
Сред ракетите, с които може да бъде въоръжен Tempest, се споменават перспективната американска AIM-260 или модернизирана версия на Meteor, която може да се появи в бъдеще. Все пак специалистите смятат, че става въпрос за принципно нова ракета, която все още не е официално представена.
Ракети с голям обсег – какво е известно
Припомняме, че напоследък американците започнаха да въоръжават изтребителите Super Hornet със свръхдългобойната ракета AIM-174B. Тя представлява авиационна версия на Standard Missile 6 (SM-6), предназначена за използване от кораби на Военноморските сили на САЩ.
От своя страна, руснаците залагат на ракетата „въздух-въздух“ с голям обсег Р-37М, която представлява дълбоко модернизирана версия на съветската Р-33. По-рано стана известно, че изтребителят от четвърто поколение Су-30СМ2 е адаптиран за използване на Р-37М.
Превод: faktor.bg
Още от Свят
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“
"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация
Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната
Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.
Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ
Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.