25 Юни, 2026

Заев: Нито аз, нито вие, нито моите деца ще бъдат северномакедонци

Заев: Нито аз, нито вие, нито моите деца ще бъдат северномакедонци

В началото на следващата седмица ще бъдат организирани публични изслушвания в Щип и Тетово

Нито аз, нито вие, нито моите деца ще бъдат северномакедонци. Това обяви  македонският премиер Зоран Заев по повод инициираната конституциона промяна, съгласно договора от Преспа с Гърция, според която държавата вече трябва да се нарича Република Северна Македония.
По думите му въпреки термина "северно", населението на Македония си остава от македонци и подчерта, че няма друга държава с това име, пише "Фокус".

Премиерът заяви това в отговор на въпрос „как се почувствал сутринта, когато в парламента 80 депутати гласуваха за промени в конституцията и кога неговите деца ще бъдат записани като "северномакедонци" – като патриот или предател", поставен от граждани по време на днешния публичен дебат за проектоизмененията на конституцията по силата на Договора от Преспа, който се проведе в университет в Скопие

"Видяхме, че 27 години просто потъваме. Можем да продължим да потъваме, но за да подобрим живота тук, в нашата страна, и за да не станем държава на пенсионери, да запазим младите хора, ние се решихме на тези стъпки. Споразумението с Гърция признава македонския език, нашето самоопределение. Няма да бъдем "северномакедонци" и няма да носим срама на "фиромци“ (както често ги наричат съседите заради официалното наименование на държавата в момента - FYROM – Бивша югославска република Македония). Трябва да помислим какво ще оставим на нашите деца“, отговори Заев, като в речта си все пак уточни, че чисто географски държавата се намира в северната част на Македония.

В момента конституционната промяна на името е на фаза обсъждане с академичните среди в страната. В началото на следващата седмица ще бъдат организирани публични изслушвания в Щип и Тетово. След получените указания от академичната и експертна общественост, промените ще бъдат върнати в парламента, където за окончателното им приемане ще бъде поискана отново подкрепа от най-малко 80 депутати.

 
Сподели:
Мощните трусове във Венецуела с много жертви спряха метрото и ж.п. транспорта, няма ток

Мощните трусове във Венецуела с много жертви спряха метрото и ж.п. транспорта, няма ток

Засега са намерени десетки загинали и стотици ранени. Затворено е международното летище край Каракас. Държавите от Латинска Америка предложиха помощ.

Украйна си върна стратегически важната Кинбурнска коса

Украйна си върна стратегически важната Кинбурнска коса

"Не спираме! Ще дойде време нашите танкове да стигнат до Джанкой!“

 Кьовеши: Борбата с ДДС измамите трябва да е основен приоритет

Кьовеши: Борбата с ДДС измамите трябва да е основен приоритет

По думите ѝ, прокуратурата на ЕС води разследвания по съмнения за измами с над 45 милиарда евро от общия бюджет

Коментари (0)