31 Януари, 2026

Зафиров с първи подробности след пленума на БСП

Зафиров с първи подробности след пленума на БСП

снимка: БГНЕС

Лидерът на социалистите открехна завесата за решенията, взети от Националния съвет и смислената дискусия по време на днешния форум

"Взехме няколко важни решения - най-важното е положителната оценка на работата на БСП в изпълнителната власт. Значи сме били на прав път. Стартирахме най-после процедура по номинация и издигане на кандидати за народни представители, подготовката за изборната кампания започна. Следваме програма за предсрочни избори в края на март. Моментът за провеждане на Конгрес преди изборите не е най-удачен, най-добре беше да е след вота, за да направим анализ след получения резултат. В програмата е заложена точка да бъде избрано ново ръководство, но аз имам самочувствието на председател, който си е свършил добре работата. Спасихме партията от изчезване, бяхме в тежка финансова и организационна криза". Това заяви лидерът на БСП Атанас Зафиров след инфарктния пленум на БСП, който взе решение за извънреден конгрес на 7 и 8 февруари. Опозицията в БСП бламира лидера Атанас Зафиров, който бе против свикването на най-висшия форум, и се наложи с голямо мнозинство за свикване на конгрес буквално след броени дни.

Зафиров заяви, че конгресът ще реши дали да има избор на председател, но приема този факт като предстоящ вот на доверие за сегашното ръководство на БСП. Имам самочувствието на председател, който добре си е свършил работата и днешното решение го потвърждава, заяви Зафиров. Той благодари на целия си екип, с който "успяхме буквално да спасим партията от изчезване".

Според него би било предателство към хората, които са били до него, да подаде оставка. Той определи оставката на Изпълнителното бюро като грешка.

 "Удовлетворен съм от решението на Националния съвет, от смислената дискусия, която проведохме там. На Конгреса трябва да представим точен и ясен анализ на участието ни в управлението, на нашата парламентарна дейност, разбира се много са важни също платформата и насоки за следващите избори. Ще има и избор на ново ръководство. Мисля, че по този начин дадохме ясен знак, че сме чули желанието на социалистите и на нашите симпатизанти", коментира зам.-председателят на БСП и лидер на столичните социалисти Иван Таков, който поиска смяната на Зафиров.

Таков не отхвърли възможността да се кандидатира за председателския пост. Попитан няколко пъти дали ще го напарви, той отговори, че е въпрос на номинации. Заедно с него пред медиите застанаха лидерът на младите социалисти, депутатът Габриел Вълков и спортният министър Иван Пешев.

Преди началото на пленума Борислав Гуцанов, член на Изпълнителното бюро в оставка, каза пред медиите, че е разумно да бъде свикан конгрес на БСП, защото това е колективната мисъл на партията.

Сподели:

Коментари (0)

Последен ден! От утре левовете не са официална валута в България

Последен ден! От утре левовете не са официална валута в България

Към момента в обращение са пуснати евробанкноти и евромонети на обща стойност над 6.1 млрд. евро.

Китка от фейсбук: Радев е сламен руски проект с изтекла годност

Китка от фейсбук: Радев е сламен руски проект с изтекла годност

Той ни предложи свръх доза демагогия и почти пълна липса на конкретика, имаше образ, но нямаше съдържание, а централното послание беше познато: „хората го искат“, а той се колебае

На 31 януари отбелязваме 172 години от рождението на великана на българската държавност Стефан Стамболов

На 31 януари отбелязваме 172 години от рождението на великана на българската държавност Стефан Стамболов

"Не аз, а чужди наблюдатели, особено около нелепата му смърт, казват, че такива личности се раждат на 100 или на 1000 г., както и че България е имала невероятния шанс да притежава личност от подобни мащаби“, смята проф. Пламен Павлов