26 Август, 2026

Загиналата под лавина в Пирин е опитна алпинистка и преводачка

Загиналата под лавина в Пирин е опитна алпинистка и преводачка

По невнимание е стъпила върху снежна козирка, която се е счупила и се е образувала лавина, която я е повлякла

Опитна алпинистка и преводачка от френски е загиналата при падане на снежна козирка в Пирин вчера около 17 часа. 25-годишната Ния Трейман е правила преход с двама свои приятели към хижа "Синаница". На Момин връх по невнимание е стъпила върху снежна козирка, която се е счупила и се е образувала лавина, която я е повлякла. 

Само за час до мястото са пристигнали първите 4-ма планински спасители с кучето Норд. За съжаление младата жена е намерена мъртва. Тя е опитна планинарка, изкачвала е върхове в Алпите, Пиринеите, в Грузия, а миналата година е била и в Непал. Планинските спасители са категорични, че тя е била много добре подготвена. 

Ния е завършила френска гимназия и френска филология и е била преводачка. Момчетата, които са били с нея, не са пострадали. С тях тя е правила и друг път планински преходи. 
Сподели:
Дига в Дунав за 15 дни: WWF пита готова ли е България за последствията

Дига в Дунав за 15 дни: WWF пита готова ли е България за последствията

Планираното съоръжение край АЕЦ „Козлодуй“ трябва да помогне при ниски води, но според WWF все още липсва достатъчно публична информация за въздействието му в бъдеще

Черно море изхвърли още един дрон край Варна

Черно море изхвърли още един дрон край Варна

Случаят край морския град е пореден в серията от открити безпилотни апарати по българското крайбрежие след началото на войната в Украйна

1800 души преместиха с ролки и въжета многотонна кула на японски замък

1800 души преместиха с ролки и въжета многотонна кула на японски замък

Укрепената кула е била преместена заради ремонта на крепостна стена, повредена по време на силно земетресение. Ремонтът на стената приключи през декември 2024 г., след като всичките 2185 камъка бяха върнати на оригиналните им места.

Коментари (0)