24 Ноември, 2024

Френското правителство се хвърли в първото сериозно изпитание – промени в трудовия кодекс

Френското правителство се хвърли в първото сериозно изпитание – промени в трудовия кодекс

Реформата на пазара на труда и намаляването на безработицата бяха ключови моменти в кандидатпрезидентската кампания на Макрон

Първият сериозен тест за френския президент Еманюел Макрон започна. Правителството представи идеите за промени в трудовия кодекс на страната, които трябва „да освободят енергията на работната сила".

Реформата на пазара на труда и намаляването на безработицата бяха основните обещания в кандидатпрезидентската кампания на Макрон. Големият въпрос е ще успее ли да спечели благоразположението на профсъюзите.

По-лесно да се назначава и по-лесно да се уволнява – така може да се обобщи целта на трудовата реформа, предлагана от кабинета на министър-председателя Едуар Филип. На масата за преговори между правителство и синдикати има 36 конкретни мерки, които трябват да станат основа на стабилен „социален диалог".

Фирмите ще получат много повече възможности за договаряне на заплати и условия на труд. Предвижда се малкият и средният бизнес да получат по-голяма самостоятелност при уреждането на трудово-правните отношения със служителите си.

Една от най-спорните точки е слагането на таван за обезщетенията при уволнение. След сложни и тежки преговори с профсъзюзите, правителството все пак отстъпи и обезщетенията ще са по-високи от първоначално предложените.

Едуар Филип, министър-председател на Франция, посочи: „Днес искам да обясня значението и обхвата на една амбициозна, балансирана и честна реформа. Кодексът на труда е сърцето на френската социална политика и ще остане така. Бих искал да благодаря на профсъюзите за нашия прям, уважителен и интелигентен диалог. Ще вземем предвид различията, които имаме.

Другата голяма цел на реформата на Кодекса, който сега е около 3 000 страници, е да намали безработицата в страната. Еманюел Макрон влезе в Елисейския дворец с обещанието да намали този показател от 9 и половина на 7% до 2022 година.

Според експерти, работили о времето на всички предишни президенти и правителства, дръзвали да посегнат към трудовия сектор, сегашните управляващи имат най-големи шансове, въпреки срива в рейтинга на Макрон.

Протестите са неизбежни, категорични са анализатори, но някои от големите профсъюзи вече заявиха, че те няма да участват в тях и ще продължат работа по предложенията за трудови реформи. Според проучване от вчера 9 от 10 французи искат промяна в кодекса на труда, но 60% от тях са притеснени от плана „Макрон".
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства