30 Декември, 2025

Заключителната декларация за срещата ЕС - Западни Балкани е одобрена от 28-те страни членки

Заключителната декларация за срещата ЕС - Западни Балкани е одобрена от 28-те страни членки

Екатерина Захариева

Тя ще бъде подкрепена от всички лидери на шестте балкански държави

Вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева увери, че заключителната декларация за срещата на върха ЕС - Западни Балкани, която предстои да бъде подписана, е одобрена от 28 страни членки и ще бъде подкрепена от всички лидери на шестте балкански държави.
     
„Очакванията към срещата наистина са големи, защото тя е първата такава от 15 години. Декларацията, която е одобрена вече от всички 28, която ще бъде подкрепена от страните от Западни Балкани, освен ясната политическа подкрепа за европейската им перспектива, е придружена от анекси към нея, допълнения, които са свързани с конкретни резултати за гражданите на тези държави. Убедена съм, че лидерите ще вземат решения, които гражданите на страните от Западни Балкани да почувстват и да видят“, заяви вицепремиерът Екатерина Захариева. Коментарът си т направи по време на конференция, посветена на икономическото и социалното сближаване в региона, а във форума на високо равнище участват представители на европейски и български институции, на граждански организации от всички държави от Западните Балкани, дипломати и експерти. 

Конференцията се провежда в навечерието на Срещата на върха ЕС - Западни Балкани. Тя се фокусира върху теми, като европейската перспектива на региона и процеса на икономическото и социалното сближаване. Акцент се поставя и върху правата и овластяването на уязвимите групи в държавите от региона. 

Форумът се организира от Европейския икономически и социален комитет и Програмата за техническа помощ и обмен на информация на Европейската комисия. 

По-късно през деня вицепремиерът Екатерина Захариева ще приеме главния заместник помощник държавен секретар в Бюрото за Европа и Евразия в Държавния департамент на САЩ Елизабет Милърд, с която ще обсъдят теми от международния дневен ред, сред които сигурност и отбрана, енергийни и икономически въпроси. 
Сподели:

Коментари (0)

Германия прекратява разследването срещу руския олигарх Усманов - той плаща глоба от 10 млн. евор

Германия прекратява разследването срещу руския олигарх Усманов - той плаща глоба от 10 млн. евор

Прекратяването на разследване след плащане на глоба е позволено от германското наказателно право.

Погребват легендата Брижит Бардо на 7 януари в Сен Тропе

Погребват легендата Брижит Бардо на 7 януари в Сен Тропе

По-рано от кметството заявиха, че Бардо ще бъде положена в крайморското гробище на града.

Кремъл: Няма нужда от доказателства за атаката срещу Валдай, Киев: Такива просто не съществуват

Кремъл: Няма нужда от доказателства за атаката срещу Валдай, Киев: Такива просто не съществуват

Москва се оправда, че всички безпилотни апарати "били свалени", а подобни случаи обикновено се разглеждали от военните.