26 Август, 2026

Подкупи за милиони пратиха ексминистър и съпругата му в ареста

Подкупи за милиони пратиха ексминистър и съпругата му в ареста

Бившият гръцки министър на отбраната Янос Папандониу и съпругата му бяха задържани снощи, след като дадоха показания пред следствието в рамките на разследване за незаконни суми, които е получил Папандониу по времето, когато е бил министър, съобщава агенция АНА-МПА, на която се позова БТА.

Двамата съпрузи са обвинени в изпиране на незаконни доходи в размер на 2,8 милиона швейцарски франка, които се твърди, че Папандониу е получил през 2003 г. като министър на отбраната в правителството на ПАСОК.

Бившият министър и съпругата му отрекоха обвинението, че Папандониу е получил подкуп, за да осигури подписването на договор за модернизацията на 6 фрегати на военноморските сили с френската компания "Талес" (THALES) и на договора за компенсаторните ползи, които следват от първия.

Разследващите смятат, че споменатата сума е част от по-голяма сума от 4 милиона швейцарски франка, за които се смята, че вероятно са дадени за лансирането на определени договори на министерството на отбраната.

Разследващите смятат, че сумата на подкупа е в пряка връзка с общата стойност на договора за модернизацията на фрегатите, която е 400 милиона евро, за които следствието вече мисли, че са щета за публичните финанси. Следствието твърди, че е установило парични потоци от сметка на френската компания до сметка на вече покойния й представител Хараламбос Бекаторос. От там сумите са преведени в Кипър, където са извършени частични тегления и са се оказали в сметки на приятел на семейство Папандониу.
Сподели:
Коща: ЕС обсъжда нова програма за взаимодействие с Украйна за 100 млрд. евро

Коща: ЕС обсъжда нова програма за взаимодействие с Украйна за 100 млрд. евро

Новият политически сезон в ЕС, който започва през септември, ще бъде белязан от приемането на следващия важен бюджет на Европейския съюз и напредъка в процеса на приемане на Украйна, Молдова и Западните Балкани в Съюза, отбеляза председателят на Европейския съвет

The Moscow Times: Путин подписа 3 секретни указа в деня на посещението на шефа на ЦРУ

The Moscow Times: Путин подписа 3 секретни указа в деня на посещението на шефа на ЦРУ

"По време на посещението си в Москва, първото му след нахлуването в Украйна, директорът на ЦРУ се срещна с Путин, поради което президентът отмени събитие, за което се готвеха „стотици хора“, заяви кореспондентът на кремълския пул Александър Юнашев

„Дейли Телеграф“: Неочакваното посещение на директора на ЦРУ в Москва има много общо със стратегията за натиск към Иран

„Дейли Телеграф“: Неочакваното посещение на директора на ЦРУ в Москва има много общо със стратегията за натиск към Иран

"Русия е една от причините, поради които на президента Тръмп в момента не му се получава“, каза бившият ръководител на военното планиране на Великобритания маршал Андрю Търнър

Коментари (0)