Самата Украйна е във война и изпитва недостиг на оръжия, с които тези страни разполагат
Украйна е отворена за размяна на технологии и оръжия с партньорите си от Близкия изток, по-конкретно дронове-прехващачи на „Шахеди“ срещу ракети за системите Patriot. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, цитиран от Униан.
„Получихме сигнали от партньорите ни от Близкия изток. Нанесени са удари с ирански дронове „Шахед“ по цивилно население в тези страни. Те искат нашата експертиза. Ние сме отворени. Ако дойдат техни представители, ще я предоставим. Освен това има заявки от европейци и от Съединените щати. Получаваме заявки да споделим опит с нашите партньори от Близкия изток.“ – отбеляза президентът.
Той подчерта, че самата Украйна е във война и изпитва недостиг на оръжия, с които тези страни разполагат.
„Те имат ракети за системите Patriot, но не свалят стотиците или хиляди ракети „Шахеди“ с „патриоти“ – това е скъпо. Разбира се, нищо не е твърде скъпо, когато става дума за хората, но те просто нямат толкова ракети. Така че им трябват дронове-прехващачи, с каквито ние разполагаме. При нас има недостиг на ракети РАС-2 и РАС-3. Затова, ако става дума за обмен на технологии, обмен на оръжия, мисля, че страната ни ще е отворена за това.“ – обобщи Зеленски.
Превод: Faktor
Още от Свят
Уникално явление на изригващата Етна: Лавата сякаш се влива обратно
Вместо да се стича по склоновете, огненочервеният поток лава сякаш пада обратно в дълбок процеп край Североизточния кратер
Срещата на НАТО в Анкара: Очакват разговор на Тръмп със Зеленски
Очаква се държавите-членки да обявят нова помощ за Киев. Украйна изпитва остър недостиг на боеприпаси за противовъздушна отбрана на фона на засилената руска агресия.
Иран: Отговорихме на САЩ с удари по десетки техни бази в Кувейт и Бахрейн
Иранската революционна гвардия заявява, че е нанесла удари по десетки американски военни обекти в Бахрейн и Кувейт