3 Юни, 2026

Залужний отнесе сериозни критики от президентството на Украйна заради статия в Economist

Залужний отнесе сериозни критики от президентството на Украйна заради статия в Economist
Валерий Залужний

Според Игор Жовква е непрофесиално да се изнася информация за широката публика какво се случва на фронта

"Главнокомандващият на украинските въоръжени сили Валерий Залужний не трябваше да съобщава на западните медии за положението на фронта". Това е заявил заместник-началникът на кабинета на президента на Украйна Игор Жовква, цитиран от РИА Новости.

„Ако бях военен, мисля, че последното нещо, което бих направил, би било да коментирам за пресата, за широката публика какво се случва на фронта, и какви други варианти може да се случат“, критикува генералът представителят на кабинета на Зеленски.

Жовква добави, че коментарът на Залужний е предизвикала „паника“ сред западните партньори на Киев.

„Получих обаждане от ръководител на чуждо представителство, който заяви паникьосан, че не знае какво да докладва на своя лидер. "Наистина ли сте в задънена улица?", попита ме той. Това ли е ефектът, който искахме да постигнем с тази статия?" - оплака се Жовква.

Статията на главнокомандващия на въоръжените сили на Украйна, публикувана през седмицата в Economist повдига много въпроси сред украинците. В нея се признава, че ситуацията на фронта е стигнала до задънена улица. Той отбеляза, че вече не се надява на пробив, въпреки че „според учебниците на НАТО“ украинските въоръжени сили вече трябва да са „воювали“ в Крим.

Това даде повод на Кремъл да коментира изявленията на Залужний, изтъквайки че специалната операция по защита на Донбас продължава последователно и всички нейни цели ще бъдат постигнати. Говорителят на президента Путин - Дмитрий Песков, отбелязваа, че колкото по-скоро Киев разбере, че няма изгледи за победа на бойното поле, толкова по-бързо може да се разреши ситуацията и толкова по-скоро ще се открият някои перспективи за приключване на конфликта.
Сподели:
The Atlantic: Путин не може повече да прикрива упадъка на руската офанзива срещу Украйна пред московчани

The Atlantic: Путин не може повече да прикрива упадъка на руската офанзива срещу Украйна пред московчани

Украйна изстреля стотици дронове и крилати ракети срещу руската столица. Този дръзък контраудар на масирана руска атака срещу Киев и други украински градове показа, че многобройните пръстени на отбраната около Москва са напълно компрометирани

Българското условие остава определящо за европейското бъдеще на Северна Македония

Българското условие остава определящо за европейското бъдеще на Северна Македония

Конституционните промени са и единственият начин да се отключат цялостните придобивки от членството в блока за гражданите на Северна Македония, обясни председателят на Европейския съвет Антонио Коща на пресконференция в Скопие

ОАЕ призоваха за единен отпор на държавите от Залива след ударите срещу Кувейт и Бахрейн

ОАЕ призоваха за единен отпор на държавите от Залива след ударите срещу Кувейт и Бахрейн

"Нито една държава от Съвета за сътрудничество в Персийския залив (GCC) не бива да бъде оставяна сама срещу тези атаки, защото сигурността на държавите членки е взаимосвързана, интересите им са общи, а съдбата им е една и съща.“

Коментари (0)